Petr VáclavekJmenuji se Petr Václavek a jsem autorem tohoto webu. Grafikou se zabývám od svých dvou let (první doložitelné záznamy), počítačovou grafiku tvořím již více než 25 let. Vše to tenkráte začalo počítačovým kroužkem, do kterého mě mamka přihlásila v páté třídě – vůbec jsem tam nechtěl, počítače mi nic neříkaly, raději jsem chodil na výtvarku a nebo kutil něco v dílně. Ale hned druhou hodinu na ZX Spectrech mě to chytlo – pan ředitel nám tam ukazoval jak se na počítači programuje kreslení:Počítačová grafika na ZX Spectrum

10 plot 100, 100
20 draw 50, 0
30 draw 0, 50
40 draw -50, 0
50 draw 0, -50

Následovalo pak kreslení na milimetrový papír (ten asi nejvíce odpovídal pixelovému rozlišení tehdejších počitačů) a převod výsledné bitmapy do šestnáctkové soustavy (nebo to už bylo na Commodoru C64?). Každopádně tento počítačový kroužek určil na mnoho let dopředu můj směr – po gymnáziu jsem vystudoval Matematicko-Fyzikální Fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor Datové a softwarové inženýrství, ale programování mě nebavilo (zkusil jsem to na dva roky v Expandia Bance), naštěstí jsem na civilce více přičichl k webům a po jejím konci jsem nastoupil jako Front End Developer v zahraniční firmě, kde jsem působil devět let – programoval jsem skripty, kódoval HTML, CSS, ale také jsem navrhoval weby, bannery, tiskovou grafiku a dělal animace. V této práci jsem začal také fotit a prodávat své fotografie v zahraničních fotobankách, nicméně jak se ukázalo, tento krok měl velký vliv na mou budoucnost – po několika letech opouštím práci a odcházím na volnou nohu, kde se živím kreslením vektorů a jejich prodejem na zahraničních microstock fotobankách. Ale to už je jiný příběh.

Zpátky k počítačové grafice – jak jsem již psal, začínal jsem kreslením na osmibitech ZX Spectrum, Didaktik M a Commodore C 64 (tam se kreslily “sprity” a snadno se vytvářely vlastní fonty), ale mnohem více mě pak chytlo kreslení na Amize v programu Deluxe Paint. Na PC jsem si oblíbil Paint Shop Pro, několikrát jsem se pak na škole pokoušel používat Adobe Photoshop, ale byl na mě příliš komplikovaný. Až díky třídennímu komerčnímu školení jsem mu přišel na chuť a od té doby na něj nedám dopustit.

Moje tvorba z Amigy

Moje tvorba z Amigy

Mé ilustrace pro moje první osobní stránky

Mé ilustrace pro moje první osobní stránky

Exlibris 1997

Exlibris 1997

vektorové grafice jsem za zvých studií několikrát lehce přičichl (Corel Draw a úpravy jednoduchých ilustrací). Pořádně jsem se do ní pustil až v roce 2007, kdy jsem zjistil, že fotobanky na kterých prodávám své fotografie mnohem lépe prodávají vektorovou grafiku. Nelenil jsem a začal jsem se ji po večerech učit – přechod z Photoshopu na Illustrator rozhodně nebyl jednoduchý. Ač jsou to dva programy od stejného výrobce, tak používají dosti rozdílné techniky a postupy – no navztekal jsem se u toho až až, ale po několika týdnech jsem už byl schopný většinu toho, co jsem si představil nebo nakreslil na papír, nakreslit ve křivkách.

Pár mých ilustrací z poslední doby:

Moje tvorba z poslední doby (rok 2012 a 2013)

Moje tvorba z poslední doby (rok 2012 a 2013)

Další zájmy

Kromě kreslení trávím spoustu času nad knihami (čtu cokoliv, ale nejraději mám dobré sci-fi a fantasy), piju kvalitní zelené čaje nebo venku sportuji (běhám, jezdím na kole, hraji squash). Více se o tom můžete dočíst na mém osobním blogu petr.vaclavek.com, kde nepravidelně také publikuji své reporty ze života na volné noze.

Grafika na trika

Protože mě kreslení baví, založil jsem si pro radost malý eshop s tričkama – ilutrika.cz, zatím jsem se zaměřil hlavně na mé nejoblíbenější témata – grafika a kolo, takže tam najdete zejména vtipná trička (no manželka si to nemyslí, ale ta nepatří do cílovky) pro grafiky cyklisty.

Kontakt

Můžete mě sledovat na těchto sociálních sítích:

Nebo mi můžete zanechat vzkaz, či email.