Jaké jsou designové trendy pro tento rok? Co je momentálně “in”, co letí? Pokusil jsem se zachytit aktuální trendy v tomto malém přehledu. Berte to jako můj subjektivní názor, kam se ubírá současný grafický design – zejména na webu, ale i v tisku. Je ale možné, že v jiné oblasti budou ty trendy trochu jiné, já jsem je odpozoroval kolem sebe zejména při hledání inspirace pro mou fotobankovou tvorbu.

Velké video a obrázky na pozadí

Když píšu velké, tak mám na mysli opravdu obrovské fotografie na pozadí, případně běžící video přes celou stránku – jednou z ukázek může být web Paypalu: Paypal a velké video na pozadí

Ale je spousta dalších:

Velký obrázek na pozadí

Aktuální trend -  velké video na pozadí

Flat Design

Boom zažil v předchozích letech, ale pořád je ještě hodně “IN”. Minimalistická jednoduchá grafika  s několika málo barvami je stále moderní a to nejen v tištěné a online grafice, ale i v architektuře, designu interiérů atd. V jednoduchosti je prostě krása.

Aktální trendy v designu - flat design

Flat design

Typografie

Pořád se klade a bude klást velký důraz na typografii. A to je jedině dobře. Proto jsou stále moderní výrazné textové nadpisy a propracovaná typografie (klidně ve spojení s výše uvedeným minimalismem).

Aktální trendy v designu - výrazná a propracovaná typografie

Typography

Tupografie

Ilustrace

Je to dobré, ilustrátoři budou mít i v dalších letech co dělat. Kvalitní ruční ilustrace jsou stále žádané a mají v aktuálních trendech své nezastupitelné místo. Mimochodem, další aktuální trend je “skečnouting” – více se o něm dozvíte v knize o skečnoutingu.

Ilustrovaný web

Ilustrace a moderní web

Ilustrace ve webdesignu

Infografiky

Jedna infografika vydá za několik odstavců hustého textu. Ale pravdou je, že její vytvoření trvá mnohem déle než sepsání onoho dlouhého hustého textu. Nicméně jsou tyto vizuální reprezentace dat stále žádané.

 

InfografikaInfografika

Ikony

Trend je jasný – minimalismus. Čím jsou ikony jednodušší, tím lépe. Poslední dobou jsou hitem ikony ve stylu flat designu a nebo naopak minimalistické ikony kreslené tenkou čarou.

Ikony

Ikony Ikony

Retro

Retro stále jede a pořád je “in”, jen se to s ním nesmí přehnat.

Retro stále in

Retro jede

Unikl mi nějaký aktuální styl? Co si myslíte, že je momentálně “IN”, případně co bude v grafické oblasti žádané v nejbližší době?