Adobe Illustrator nabízí spoustu funkcí, ale další je možné snadno doinstalovat pomocí zásuvných modulů – pluginů. Ty může kdokoliv naprogramovat v JavaScriptu nebo Visul Basic Scriptu a věřte mi, že to není moc těžké, pár jsem jich už také vytvořil (ale k tvorbě vlastních pluginů se vrátíme někdy později). Cílem tohoto krátkého tutoriálu je naučit vás, jak pluginy instalovat. Tomu, kde pluginy seženete a co vlastně všechno umí se věnuje rubrika Zdroje na webu / Pluginy.

Celou instalaci (není to nic těžkého) si ukážeme na konkrétním příkladu základního a velmi často používaného pluginu Select Menu od firmy Graffix. Stáhnout si jej můžete v zip archívu pro různé verze Adobe Illustratoru na Windows i Mac platformě na těchto stránkách výrobce. Obsah zip archívu (složka SelectCS3) rozbalte a nakopírujte do adresáře Plug-ins. V mém případě (klasická instalace balíku od Adobe) se tento adresář nachází zde:

c:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Illustrator CS5\Plug-ins

Tato cesta platí pro instalaci pluginu dodávaneého ve formátu .aip, monoho pluginů je ale k dispozici ve zdrojové formě, jako skript, to jest .js, .jsx. V takovém případě jej nakopírujte do adresáře

c:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Illustrator CS5\Presets\en_US\Scripts

Pokud máte právě spuštěný Adobe Illustrator, tak jej zavřete a spusťte znovu. Pokud jste postupovali správně, tak by se vám v menu Select/Object měly objevit nové možnosti:

Nabídka Object/Select po instalaci pluginu

Jen pro úplnost, takhle vypadala ona nabídka (Select/Object) před instalací pluginu:

Nabídka Object/Select před instalací pluginu

Abyste se nedivili, většina pluginů se po instalaci objeví v menu File/Scripts, některé pouze přidají novou možnost pro export ilustrace a další se nainstalují do jiných nabídek – doporučuji si vždy přečíst informace k danému rozšíření (pluginu).

V menu File také najdete možnost pro jednorázové spuštění pluginu z libovolného místa (bez nutnosti instalace): File/Scripts/Other script… (Ctrl+F12) – tato volba vás vyzve k vybrání skriptu na disku a následně jej spustí nad aktuálně otevřeným dokumentem. To se může hodit když zkoušíte nově postahované pluginy a nechcete pořád restartovat Illustrátor.