Dnešní tip jsem zaměřil na zadávání číselných hodnot v Adobe Illustrátoru. Níže popsané triky fungují také ve všech ostatních aplikacích Adobe a já je běžně používám již několik let.

Jednoduchá matematika

První trik spočívá v tom, že je možné do vstupních políček zadávat jednoduché příklady, a Illustrátor si je sám spočítá a doplní výsledek. Můžete používat sčítání, odčítání, násobení, dělení. Tak například když chci objektu snížit průhlednost o 10 procent, kliknu do políčka Transparency a k aktuální hodnotě dopíšu jen -10. Nemusím tak vůbec přemýšlet a počítat. Další příklad z praxe, kdy tento trik hodně používám, je u bodově přesných ilustrací – například chci zmenšit šířku objektu na jednu třetinu – kliknu do pole zobrazující šířku objektu a k tomu co tam je doplním jen / 3, nebo když potřebuji zmenšit výšku o 10 bodů, přidám k současné hodnotě jen -10.

Matematika v Illustrátoru

Zvětšování / zmenšování o desetiny, jednotky či desítky

Další užitečný trik používám, když potřebuji zvětšit/zmenšit hodnotu nějakého políčka o desítky – kliknu do něj a pak podržím klávesu SHIFT a mačkám klávesu šipka nahoru pro zvětšení nebo šipku dolů pro zmenšení čísla o 10. Pokud chci měnit jen o jednotky, vynechám klávesu SHIFT. V nějakém diskuzním fóru jsem četl, že to jde měnit i o desetiny, pokud podržím klávesu CTRL, ale v mé verzi CS6 to nefunguje.