Protože mám osobně velmi rád styly “retro” a “vintage” a v posledních 2 letech jsem nakreslil spoustu ilustrací v tomto stylu, dal jsem si tu práci a vybral pro vás 15 nejlepších retro/vintage tutoriálů pro Adobe Illustrator, jaké jsem na síti našel.

Retro obrazec z linek

Retro plakát z linek

Tutoriál z webu SpoonGraphics kombinuje práci s v Illustrátoru a Photoshopu, ale zručnější ilustrátoři by to měli zvládnout dotáhnout až do konce ve vektorovém editoru. Na tutoriálu mi přijde nejzajímavější začátek (definování brushe) a nápad/design.

Retro motiv fotoaparátu na tričko

Retro ilustrace fotoaparátu na triko

Na můj vkus trochu moc stručný postup, ale to nevadí – nejlepší je beztak ten motiv, kombinování tvarů pomocí paletky Pathfinder a použití textur.

3D izometrická retro ilustrace

Retro abstrakce

Tak toto je hodně povedená ilustrace! Asi je nesmysl zkoušet si ji nakreslit podle tohoto tutoriálu, ale za prohlédnutí rozhodně stojí – minimálně se mrkněte, jak si vytvořili mřížku/vodítka na ulehčení kreslení v izometrickém zobrazení, použití 3D efektů a maskování.

3D retro efekt na písmu

Retro 3D nápis

Jednodušší tutoriál, ale výsledek myslím stojí za to.

Opakovaně použitelný retro styl

Retro styl

Tento retro tutoriál na webu Vectips byl snad jedním z prvních, které jsem viděl (psal se rok 2010). A co je hlavní, autor si s ním opravdu vyhrál – ač to vypadá jako ilustrace, ve skutečnosti se jedná o styl definovaný v Appearance panelu! Takže uvedený text můžete snadno změnit – ilustrace se sama přegeneruje. Ze všech uvedených tutoriálů tento stojí za vyzkoušení, protože práce s panelem Appearance není jednoduchá záležitost, ale v budoucnu vám může ušetřit hodiny času.

Ilustrace vintage nálepky

Vintage nálepla

Hodně podrobný návod, který vám dá představu, jak se kreslí vintage styl, ale nic moc objevného od něj nečekejte, líbil se mi spíše ten výsledek.

Vintage Art deco plakát s grain efektem

Art deco plakát

Na tomhle tutoriálu se mi asi nejvíce líbilo použití grain efektu.

Vintage typografický experiment od Abduzeedo

Retro značka

Moc pěkný tutoriál – zaujalo mě, jak řeší šrafovaný stín písmen.

Retro trojúhelníkový vzorek

Retro vzorek

Pro změnu návod jak se dělá retro vzorek z barevných trojúhelníků. Úplně stejný tutoriál můžete použít i pro moderní grafiku, stačí místo tlumených retro barev použít nějaké moderní syté barvy.

Dvoubarevný retro štítek

Retro nálepka

Moc hezká a při tom snadno vytvořitelná retro nálepka, štítek nebo jaký je překlad slova “badge”.

Retro plakát s pruhy

Retro plakát s pruhy

K retro stylu rozhodně patří pruhy, hodně pruhů různých barev, které se kroutí a proplétají. Tady je jeden z návodů, jak něco podobného vytvořit. Díky použití vlastního brushe to bude otázka několika minut. Ale i poté je důležité zaměřit se na detaily – stíny, které dají ilustraci šmrnc a hloubku.

Retro-politický plakát

Retro podobizna

Tenhle styl se ještě bude před volbami hodit! Ne vážně, mě se tenhle styl moc líbí a tutoriál je dosti kvalitně propracovaný, takže co nevidět zkusím podle něj zpracovat svou fotku. Třeba mě někdo někde zvolí 🙂

Používání zrnité textury

Retro brubozrnný vzorek

Na starých reklamách se hodně často používaly hrubozrné přechody a zrnité textury. Zde je jeden tutoriál, který nejprve obecně ukazuje, jak se v Illustratoru tyto přechody vytváří a pak je aplikuje na konkrétní ilustraci.

Plakát z padesátých let

Retro plakát

Dosti podrobný návod na nakreslení plakátu z padesátých let, který obsahuje spoustu základních retro efektů.

Návrh na hudební obal

Retro obal

V tomto tutoriálu se kromě Illustratoru používá i Photoshop, ale myslím si, že ten styl grafiky je hodně originální a výsledek rozhodně stojí za to.

Znáte ještě nějaký další retro/vintage tutoriál, který by stál za to? Napište do odkazů!