Jedním z důvodů, proč jsem vytvořil tento online portál byl zoufalý nedostatek webů o Adobe Illustratoru a vektorové grafice v české kotlině. Ne že by tu nic nebylo, sem tam se objeví nějaký nadšenec a začne psát vlastní tutoriály, občas se nějaký návod najde i na větším webu, ale nedá se říct, že by se tomuto tématu věnoval někdo soustavněji. Posuďte sami, toto jsou veškeré zdroje, které jsem u nás našel:

Česká nápověda k programu Adobe Illsutrator

Oficiální česká nápověda k programu

Web Adobe je asi nejobsáhlejší zdroj, který vřele doporučuji! Ale má i řadu nevýhod – je to jen manuál, takže v něm najdete spíše vysvětlení nástrojů a funkcí programu, méně už pak nějaké zajímavé tutoriály. Navíc vám při vyhledávání dosti často nabídne výsledky v angličtině. Dáváte-li přednost papírové podobě nápovědy, tak si můžete stáhnout Manuál k Illustratoru CS5-CS6 (PDF, 11 MB)

Sekce vektory na serveru grafika.cz

grafika.cz

Dříve to byl hodně dobrý, často aktualizovaný zdroj se spoustou tutoriálů, ale od té doby, co web koupil nový majitel (idif), tak to s ním jde – zejména v této oblasti – hodně z kopce. Ale nezoufejte, staré tutoriály na webu zůstaly, takže nějaké to čtivo tam ještě najdete. V současné době (dokud tady nerozchodím diskusní fórum) disponuje tento web snad jediným aspoň trochu živým fórem o vektorech.

Tutoriály na tutoriarts.cz

Tutoriarts.cz

Tutoriarts je přesně ten případ vyhořelého webu, ale já přesto věřím, že se zase vzpamatuje. I kdyby se nikdy nevzpamatoval, tak na něm najdete dva dosti dobré články o Illustrátoru:

Blog Jaroslava Macháčka

Jaroslav Macháček

Když tak na to koukám, tak nakonec je soukromý blog jednoho člověka obsáhlejšíaktuálnější než všechny vektorové rubriky velkých českých webů zaměřených na grafiku dohromady! Tohoto fotografa a grafika sleduji již několik let, párkrát jsme si vyměnili několik emailů a já velmi obdivuji a oceňuji nejen jeho tvorbu, ale i elán s jakým již několik let píše svůj blog. Zaměřuje se hlavně na DTP, fotografii a počítače Apple. Jen tak dál!

Jeho články o Illustrátoru snadno vylistujete kliknutím na štítek Illustrator.

Václavek Weblog

Petr václavek weblog

Málem jsem zapomněl – pár desítek tutoriálů, tipů, triků, odkazů a recenzí knih o Adobe Illustratoru jsem v uplynulých letech publikoval na svém osobním blogu. Postupně některé z nich zaktualizuji a zveřejním zde.

Grafika.sk

grafika.sk

Tento slovenský server obsahuje hned tři sekce věnované vektorové grafice, ale v každé z nich najdete jen pár tutoriálů:

Ostatní

Pár dalších menších zdrojů:

  • DocSoup – několik jednodušších tutoriálů
  • Seriál Inkscape na abclinuxu.cz – já vím, že jsem tento web zaměřil na Adobe Illustrator, ale tenhle seriál o freewarovém vektorovém editoru Inkscape stojí za zmímku
  • DeTePe.sk – web o DTP s malou sekcí o Illustrátoru

Víc jsem toho bohužel nenašel. Pokud víte o dalších zajímavých webech o vektorové grafice a Illustratoru v češtině, napište je prosím do komentářů, rád je přidám.