První říjen (October) je pro grafiky takový malý svátek – začíná totiž Inktober, celoměsíční kreslící výzva, kdy grafici tvoří každý den ilustrace na předem zadaná témata a své kresby pak sdílí na síti.

Inktober založil v roce 2009 komiksový ilustrátor James Parker, když se chtěl zlepšit v kreslení. Od té doby se z toho stala celosvětová záležitost. Pravidla výzvy jsou jednoduchá, stačí když každý říjnový den:

  1. nakreslíte ilustraci na zadané téma (seznam je veřejně k dispozici)
  2. zveřejníte ji na internetu (na libovolné sociální síti)
  3. označíte ji hashtagem #inktober a #inktober2017 (neuškodí také přidat hashtag tématu, například #inktobersword pro téma sword)

Sdílet svá díla můžete na twitteru, facebooku (například v místní české skupině Make Art Monthly), pinterestu, instagramu, kde je libo.

Účastníte se této výzvy? Přidejte do komentářů odkaz na své inktoberové kresby!

Inktoberu se letos poprvé účastním na plný výkon (v předchozích letech jsem to nějak nestíhal, nebo se k tomu nedokopal), je to skvělá příležitost se rozkreslit, zkusit nové styly a hlavně najít další zajímavé grafiky. Níže přidávám pár svých povedenějších ilustrací z prvního týdne výzvy:

Den 5, téma LONG (Dlouhý)

Den 6, téma SWORD (Meč)

Den 7, téma SHY (Plachý)

Den 9, téma SCREECH (Pištění)

Čím kreslit Inktoberové ilustrace?

Jak už název výzvy napovídá, mělo by to být inkoust, ale když použijete pastelky, či barvy, hlavu vám nikdo neutrhne. Nicméně černá a tenké linky převažují. Doporučuji tedy zkusit tenké černé fixy a nebo ještě lépe pero a inkoust. Vždy jsem kreslil fixkama, letos jsem ale vytáhl staré pero, se kterým jsem si naposledy psal poznámky na vysoké škole, a byl jsem překvapen, jaký je v tom oproti fixkám rozdíl. Minulý týden jsem si koupil trochu lepší pero (Lamy Safari) a zážitek je ještě větší a úměrně tomu také množství ilustrací 🙂 Každopádně kombinuji to s černým štětečkovým fixem, přece jen ty celistvé černé plochy bych perem čmrkal dlouho…