Už několik let mě úspěšně živí tvorba grafiky a její prodej ve fotobankách, ale sám vidím, že mám v grafice velké mezery (přece jen jsem vystudovaný programátor a ne umělec) a potřebuji se zlepšit hlavně v kreslení. V tomto článku jsem se rozhodl shrnout ty nejdůležitější rady, které mi za uplynulé roky nejvíce pomohly. Zároveň budu moc rád za vaše komentáře a další tipy na toto téma.

Kresli, kresli, kresli

Rada první, nejdůležitější, základní: Kresli, kresli, kresli. Bez toho to nejde, v kreslení neexistuje žádná zkratka. Kresli kdekoliv, cokoliv, ale kresli každý den. Skvěle to popsal Vojtěch Jurík (Vhrsti) ve svém sedmidílném článku Jak se stát profesionálním ilustrátorem. Je to ta nejdůležitější rada, ale je nejtěžší se jí řídit, protože kdo má práci, rodinu a nějaké další zájmy, tak má většinou akutní nedostatek času (výmluva!). Osobně se mi také nedaří kreslit každý den, ale snažím se. Čmárám si do bloku, když mám pár minut u počítače (než mi v kanclu naběhne, tak to je tak na jedno kafe), kreslím s dětmi (nejmladší tříletá chce pořád dokola kreslit své hračky, což je super trénink, případně chce nakreslit nějakou omalovánku), snažím se chodit i na nějaké akce (kreslení v ateliéru, sketchování v kavárně, kurzy kreslení). Občas se snažím zapojit kreslení i do vlastní práce pro fotobanky – výsledky nejsou tak prodejné, jako ostatní kousky v mém portfoliu, ale o to přece nejde).

Denní výzvy

Každodennímu kreslení hodně pomůže když se zapojíš do nějaké kreslířské výzvy. Nejen že jsi nucen kreslit každý den, ale ušetříš si také vymýšlení témat. Je už pak celkem jedno, zda budeš své výsledky někde sdílet na internetu (tak funguje většina výzev) a nebo si kreslíš jen tak do šuplíku (pokud ale na začátku veřejně vyhlásíš, že se nějaké výzvy účastníš a začneš sdílet své výsledky, tak máš mnohem větší motivaci, nebo spíše zodpovědnost, tuto výzvu skutečně dotáhnout až do konce).

Asi nejznámější výzvou je mezinárodní Inktober, ale existuje i spousta dalších větších či menších výzev (několik jich třeba organizoval Daniel Špaček ve facebookové skupině Make Art Monthly). Můžeš si vygooglit seznamy na kreslení (případně použít témata z předchozích ročníků inktoberu) a udělat si svou vlastní soukromou kreslící výzvu.

O dalších kreslících výzvách jsem psal už dříve v článku Kreativní kreslící výzvy – za zmínku z tohoto článku stojí zahraniční každotýdenní výzva Illustration Friday (facebook) a nebo česká každoměsíční výzva Projekt Ilustrace (facebook).

Další daily drawing iniciativy a výzvy:

 • Daily Drawing Challenge – otevřená skupina na facebooku, kde se každý den zobrazí nový obrázek (fotka) a ostatní ji překreslují, nebo se jí jen inspirují a následně ve skupině sdílí svůj výtvor
 • Sketch Daily – komunita na Redditu, kde se každý den vypisuje nové téma, vy můžete nasdílet odkaz na svůj výtvor a ostatní poměrně hojně komentují. K této komunitě ještě patří nástroj SketchDaily References, pro trénování kreslení lidí a zvířat – naklikáte si, co chcete kreslit a tato služba vám bude zobrazovat obrázky odpovídající vašemu obrázku.

Taky můžeš každý den kreslit co se ti stalo, tvořit ilustrace do knížky kterou právě čteš nebo k článkům do novin. 

Pravidelná denní výzva ti dá určitý řád, díky kterému si snáze zvykneš na každodenní kreslení a budeš se zlepšovat mílovými kroky. Jakmile začneš vynechávat, půjde to do kytek…

Jak kreslí ostatní?

Abys nekreslil pořád stejně (špatně), je dobré se podívat, jak kreslí ostatní (hlavně ti lepší). Tedy samotné sledování nestačí. Je dobré si občas zkusit cizí styl a naučit se něco nového – tedy obkreslit cizí ilustraci, nakreslit si postavu ve stejném stylu, použít styl nějakého autora na jiném tématu, nebo si jen tak obkreslit pár okének z komiksu. Samozřejmě všechno jen cvičně, je nesmyl vydávat toto vaše výsledné dílo za svou autorskou práci – ber to jen jako trénink. Sleduj Pinterest, Instagram a najdi si své vzory, stahuj si průběžně obrázky, které tě zaujmou, ať se později máš na čem učit a co zkoušet.

Několik mých vzorů, které občas sleduji:

Občas si vyberu nějaké jednoduché téma (pes, kočka, naštvaný hubeňour, cyklista), vygooglím si obrázky a pak se jimi inspiruji a kreslím pořád dokola stejné téma, různé styly, různé předlohy.

Knížky, videa, tutoriály

Skvělé kreslené minitutoriály na vše možné

Tutoriály s předchozím bodem úzce souvisí – vlastně ho jen rozvíjí, protože opět kreslíte podle něčího stylu, jen to máte více okomentované a podrobněji vysvětlené.

Pár odkazů na zajímavé knížky

 • Pro kreslení postaviček se mi hodně líbí knihy od Christophera Harta
 • Na KickStarteru se právě chystá vydání knihy How to think when you draw, což jsou výborné jednostránkové tutoriály na kreslení čehokoliv. Nemusíte čekat na knížku, všechny jsou k prohlédnutí i na blogu autorů
 • Trochu podobné předchozímu je knížka českého ilustrátora Petra Kopla Komiksový náčrtník

Kreslené tutoriály

Video tutoriály

Zajímavé zdroje

 • Quickposes – potřebujete trénovat kreslení lidské postavy? Toto je ideální nástroj – vyberete si o jaké pózy a styl máte zájem, určíte si délku zobrazení a tato služba vám bude zobrazovat příslušné fotky jako předlohy ku kreslení.

 

Kurzy kreslení

Tato možnost je vhodná hlavně pro začátečníky – je to ten nejrychlejší způsob jak se zlepšit a hlavně naučit se základy a různé techniky. Výhodou také je, že máte na kreslení vyhrazený čas a zkušené průvodce. Nevýhodou pak cena. Těm zkušenějším normální kurzy pro širokou veřejnost už nic moc nabídnout nemůžou, ale pokud víte o nějakém pokročilejším kurzu, rád se na něj podívám.

Zapojení do projektu

Nahodilé kreslení ve volném čase bez zadaného tématu má tu nevýhodu, že člověk stráví nejvíce času výběrem vhodného motivu a jen těžko se donutí začít a hlavně vytvat. Zapojíš-li se ale do nějakého projektu, který od tebe bude vyžadovat určité výstupy v určitý čas, budeš mít mnohem větší motivaci. Tím projektem můžou být třeba ilustrace do knížky začínajícího autora, nebo obrázky do letáku nějaké neziskovky – v podstatě cokoliv, kde poneseš nějakou zodpovědnost.

Osobně jsem to zažil, když jsem kreslil ilustrace do knihy Dubánci příběhy jednoho roku. Během necelých dvou měsíců jsem musel udělat asi 60 ilustrací a můžu říct, že ten rozdíl mezi prvními a posledními obrázky byl tak markantní, že jsem zpětně ještě některé překresloval.

Zpětná vazba

Při práci na vlastní tvorbě je dobré mít nějakou zpětnou vazbu – ideálně i s kritikou, ale i ta pochvalná má dobrý motivační dopad. Takže doporučuji vám vlastní tvorbu sdílet na různých sociálních sítích, pro grafiku se hodí asi nejvíce instagram, devianart, behance, dribbble, z českých pak třeba humanart, ale dávejte to i na twitter nebo facebook – nejen že získáte nějakou tu zpětnou vazbu, ale bude vás na internetu trochu více vidět a v budoucnu tak můžete získat zajímavé zakázky. Ostatně více si o tom můžete přečíst ve skvělé knize Ukaž co děláš od Austina Kleona.

Komunita

S předchozím bodem souvisí i nalezení vhodné komunity, kde můžeš sdílet své pokroky, zveřejňovat svou tvorbu za účelem kritiky, ale hlavně bavit se o kreslení a případně se i scházet a kreslit společně. Takové komunity můžete najít například na facebooku:

 • Urban sketchers Prague – skupina na facebooku, kde se jednak sdílí ukázky tvorby, ale zakladatel skupiny také pravidelně pořádá kreslící setkání
 • Urban Sketchers – obecnější mezinárodní skupina
 • Kreslíři a ilustrátoři – česká skupina pro sdílení tvorby
 • INKed – skupina pro sdílení perokreseb + každý měsíc je vypsané nějaké téma

Zlepšení ve vektorové grafice

Chcete-li se zlepšit v kreslení vektorů v Adobe Illustrátoru (nebo jiném vektorovém programu), tak opět velice snadno najdete na internetu hromady a hromady tutoriálů, ty nejlepší monitoruji ve zdejším aktualizovaném přehledu tutoriálů na vektorovou grafiku.

Ale mnohem razantnějšího zlepšení dosáhnete s pořádnou motivaci. Já tu svou našel před lety ve fotobankách – v prodeji svých ilustrací. Přibývající dolary mě motivovaly více než lajky 🙂  V podstatě jen díky tomu jsem se zvládl naučit Adobe Illustrator během rekordně krátké doby a vlastně se ve vektorové grafice pořád zdokonaluji – sleduji trendy, zkouším nové postupy a efekty – viz moje illustrátorská historie.

Fotobanky mají také tu výhodu, že můžete snadno studovat práci ostatních – nejen že ji máte na jednom místě (na fotobankách), ale ještě si navíc můžete cizí práci rozpitvat a podívat se do vrstev, jak tu danou ilustraci autor vytvořil, jaké nástroje použil – stačí si jeho ilustraci koupit (což je ve fotobankách otázka pár desetikorun).

Další zajímavé rady bez ladu a skladu

 • Zvol si téma a kresli jej pořád dokola (den, dva, týden)  – ať už jde o kresbu jednoho zvířete nebo postavy (trpaslík, tlusťoch, ajťák, teenager, důchodce). Už po několika skicách uvidíš určité zlepšení
 • Nemůžeš-li si zvyknout na každodenní kreslení, vyhraď si pro něj určitý konkrétní čas – třeba večer než jdeš spát, nebo ráno než vyrazíš do práce.
 • Kreslení můžeš občas používat místo psaní – například místo psaní poznámek na přednášce/konferenci si ty poznámky nakreslíte – říká se tomu Skečnouting a vyšla o tom i pěkná kniha Mike Rohde: Příručka skečnoutingu – Ilustrovaný průvodce tvorbou vizuálních poznámek, její recenzi si můžeš přečíst v její skečnoutingové podobě na mém blogu.
 • Zkus si kreslení v časovém presu – nastav si minutku na 10 minut a nakresli nějaké téma. Pak to samé nakresli za 5 mint, 2 minuty, 30 sekund. Omezený čas tě donutí kreslit jen to nejpodstatnější.

Co radí ostatní?

Aneb odkazy na podobné články, které jsem našel a které mi připadly zajímavé:

 • Tréninkový plán pro logotvůrce – velmi obsáhlý článek Tomáše Vachudy o tom, jak se může zlepšovat tvůrce log. Vlastnímu kreslení se věnuje bod 5 Trénink kreslení
 • Šestý díl seriálu Jak začít s VFX – zaměřuje na základy (teorie barev, kompozice, perspektiva, kresba) a odkazuje na spoustu zajímavých tutoriálů a seriálů na základy kreslení (v angličtině)

Jaké jsou vaše tipy, rady, odkazy?

Rád bych tento článek dále doplňoval o zajímavé rady, tipy, odkazy na zajímavé zdroje. Pokud vás tedy napadá něco k tématu, dejte mi vědět do komentářů.