Na začátku ledna narazila manželka na stránky jedné své známé, která na svém blogu rozjela 30 denní kreativní výzvu. Projekt spočíval v tom, že rozesílala přihlášeným účastníkům každý den jedno téma, které měli ztvárnit (libovolnou nebo jen částečně zadanou technikou) a poté nasdílet na Pinterestu. Manželku to zaujalo a začala po večerech kreslit jednotlivá témata – evidentně jí to hodně bavilo. Třetí den jsem to už nevydržel a také jsem se zapojil.

Ne vždy to bylo snadné, volného času se třemi poměrně malými dětmi je pomálu a večery jsem zatím vyplňoval spíše doháněním pracovních restů, ale kupodivu těch pár minut na tvoření jsem si skoro vždy našel a řádně jsem si to užíval. V druhé polovině výzvy začaly být témata bohužel už trochu moc obecná a navíc jsme byli týden na horách, takže jsem výzvu po(s)tupně vzdal.

Nějaké informace o výzvě najdete na webu autorky Ivy Baltaretu – DIY mini projekty. Jednotlivá původní zadání na webu moc nejsou, protože je zasílala účastníkům emailem, místo toho tam jsou spíše shrnutí minulých témat. Na výsledky se můžete podívat na této pinterestí nástěnce: DIY Výzva. Autorka výzvy navíc přislíbila, že v nějaké podobě bude tento projekt pokračovat i nadále, tak se na to docela těším.

Níže přidávám několik mých lepších kousků z této kreativní výzvy:

2. den - oblíbená část těla (u mě to je ruka), použil jsem dětské voskovky.

2. den – oblíbená část těla (u mě to je ruka), použil jsem dětské voskovky.

5. den - šperk

5. den – šperk

7. den - Zvíře, kterého se bojím (s mravencema v domě bojujeme už šestým rokem, na jaře zase přijdou...)

7. den – Zvíře, kterého se bojím (s mravencema v domě bojujeme už šestým rokem, na jaře zase přijdou…)

9. den - stín

9. den – stín

10. den - Hlava. Spící dcerka, nakreslená tužkou.

10. den – Hlava. Spící dcerka, nakreslená tužkou.

 

11. den - šaty - použil recyklovatelné (hned po vyfocení jsem je snědl) mandarinkové šaty.

11. den – šaty – použil recyklovatelné (hned po vyfocení jsem je snědl) mandarinkové šaty.

22. den - tělo - kresba tužkou

22. den – tělo – kresba tužkou

Ač jsem nevydržel až do konce výzvy, byl to pro mě hodně příjemný zážitek – začalo mě mnohem více bavit kreslení a mám pocit, že jsem se v něm trochu zlepšil. Ještě teď – po měsíci – mám večer chuť sednout ke stolu a něco nakreslit, ale chybí mi zadání – cíl. Takže se teď snažím poohlédnout po nějaké další kreslící výzvě, klidně i v zahraničí. Nevíte o nějaké? Zůčastnili jste se nějaké podobné výzvy? Pokud o něčem víte, napište to prosím do komentářů, děkuji!

To mi připomíná další – tentokráte fotografickou – výzvu, které se občas účastním. Je jí iniciativa Foťte se mnou Vojtěcha Herouta. Ta je založená na týdenní bázi – na začátku týdne Vojta vypíše téma, účastníci pak své snímky přes týden nahrají na facebook, uzávěrka je pak v neděli o půlnoci.

Další výzvy

Protože v poslední době lidé více komentují upoutávky na články na twitteru a facebooku, místo toho aby přidávali komentáře pod článkem, připíšu sem zajímavé odpovědi, které jsem obdržel:

  • Projekt Ilustrace (facebook) – Do Projektu Ilustrace se dá zapojit úplně kdykoli (výjimka je “dvanáctiobrázková výzva”, ta je doopravdy na celý rok, ale je to jen takový doplněk, není povinná), každý měsíc je nové téma. Tento projekt má ve srovnání s ostatními zmiňovanými trochu “pomalejší tempo”, ale zase je možnost vytvořit něco většího. Není to vždycky úplně snadné, najít si každý měsíc čas, chuť, inspiraci – ale to roční ohlédnutí pak stojí za to.
  • Illustration Friday (facebook) –  Zahraniční projekt, téma se zadává jednou za týden, příspěvky jsou různou technikou a značně propracované
  • Daily Spitpaint group – Pro “rychlejší” tvoření vřele doporučuju. Každý den 4 nová témata na výběr a na jeden obrázek je 30 minut. Zapojují se hlavně lidi, co dělají digitální malbu, ale sem tam se objeví i nějaká kresba. Předem varuju, je to hodně návykové.