Scriptographer je knihovna pluginů, které rozšiřují možnosti vektorového editoru Adobe Illustrátor. A vlastně to nejsou jen pluginy, Scriptographer nabízí i rozšíření programátorských funkcí Illustrátoru, takže každý si může “snadno” napsat další skripty a podělit se o ně na webu. Celý tento projekt je k dispozici zcela zdarma. Bohužel má také jednu dost podstatnou nevýhodu – autoři ukončili další vývoj, takže poslední verze je k dispozici pro Illustrátor CS5. Mně to nevadí, protože to je přesně verze se kterou pracuji a věřím, že díky současné cenové politice Adobe bude takových uživatelů ještě hodně 🙂

Co Scritpographer umí

Popravdě sám jsem o tom měl jen malou představu, protože jsem ho vyzkoušel jen na jednom tutoriálu, ale při hledání jeho dalších možností jsem narazil na toto úžasné video:

Po skončení videa se můžete prokliknout na další krátké video ukázky.

Pár grafických ukázek

Pro lepší představu přidávám i několik obrazových ukázek, ale ta videa mi přijdou mnohem názornější.

Ukázka použití Scriptographeru

Ukázka použití Scriptographeru

Ukázka použití Scriptographeru

Ukázka použití Scriptographeru

Ukázka použití Scriptographeru

Ukázka použití Scriptographeru

Instalace

Jak jsem zjistil, instalace není úplně jednoduchá. Začněte tím, že si na této download stránce stáhnete tu správnou verzi pro svůj počítač (Mac/Windows) a Illustrátor (Cs až CS5).  Na další odkazované stránce pak najdete návod na instalaci, který ve stručnosti vypadá asi takto:

  1. pro spouštění skritpů potřebujete mít nainstalováno na svém počítači Java Runtime Environment (JRE) verze 5.0 a výše (zjistíte tak, že by měla být na vašem počítači složka C:/Program Files/Java, pokud nemáte stáhněte si javu z webu http://java.sun.com/
  2. rozbalte stažený soubor a zkopírujte složku Scriptographer do adresáře s pluginama c:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Illustrator CS5\Plug-ins\Scriptographer
  3. spusťte Illustrátor a při jeho startu se objeví následující dva dialogy, ty jen potvrďte (jedná se o potvrzení licence a nastavení výchozího adresáře pro skritpy):
    Potvrzení licence Scriptographeru
    Nastavení výchozího adresáře pro skripty
    Po spuštění by se na ploše měla objevit nová paleta, případně si ji můžete kdykoliv zobrazit pomocí Window / Scriptographer / Show Main Palette.Paleta Scriptographeru

Pokud to šlo všechno hladce, tak máte Scriptographer nainstalován. Ale může se vyskytnout i problém, přece jen je to trochu starší plugin – mně se při prvním startu Illustrátoru objevila chybová hláška –  chyběla knihovna MSVCR100.dll, naštěstí díky tomuto návodu na internetu  jsem to pořešil – stačilo stáhnout a nainstalovat tuto knihovnu přímo od Microsoftu: 32 bitová verze, 64 bitová verze. Pak už vše běželo v pořádku.

Tutoriály pro Scriptographer

Jak již jsem psal výše, se Scriptographerem jsem se seznámil kvůli jednomu tutoriálu, takže moc vlastních zkušeností zatím nemám. Na webu je ale naštěstí tutoriálů hodně, takže stačí jen zagooglit. Docela by mě zajímalo, zda Scriptographer znáte / používáte – nebojte se a pochlubte se svými výtvory.

Anketa

Scriptographer je trochu složitější plugin, tak by mě docela zajímalo, jak se na něj “tváříte” – zkusíte jej, nebo vám přijde zbytečný? Mám zde v budoucnu zveřejnit nějaké tutoriály pro něj (nebo alespoň odkazy na nejlepší tutoriály na webu, které jej používají)? Zkuste proto zahlasovat v následující anketě.