Toto je takové malé zamyšlení nad cenovou politikou Adobe včetně srovnání cen za krabicovou verzi CS6 a za předplatné na Creative Cloud.

Asi jste zaznamenali, když Adobe ohlásilo, že další verze svých produktů bude vydávat již pouze v rámci předplatného Adobe Creative Cloud a tedy že CS6 je poslední krabicová verze. Co to pro vás znamená? Pouze to, že až budete chtít příště upgradovat na novější verzi, tak se budete muset upsat k doživotnímu předplatnému a budete za program neustále (každý měsíc) platit. Adobe sice hlásá, že předplatné je levnější než placení za jednotlivé upgrady, ale to platí jen v některých případech. Srovnání cen krabicových verzí a předplatnéhoDocela pěkné srovnání jsem našel na webu t-gaap.com – doporučuji se podívat alespoň na graf v článku, je na něm hezky graficky znázorněno, kolik zaplatí uživatel za Creative Cloud předplatné ve srovnání s pravidelnými (i nepravidelnými) upgrady.

Nevím jak vy, ale já si zvykl některé verze přeskakovat, protože mi nepřišlo ekonomické, abych platil za každou drobnost, kterou soudruzi v Adobe vymysleli. Jen pro představu tady je tabulka inovací Adobe Illustrator za posledních 10 let (převzato z webu wikipedie):

CS 2003 3D effect, OpenType support, character & paragraph styles, template file format, scribble effect, columns & rows, optical kerning, optical margins, every-line composer, custom tab leaders, WYSIWYG font menu, Japanese type support, path type option, save for Microsoft Office
CS2 2005 live trace, live paint, colorized grayscale, Photoshop layer support, expanded stroke options, control palette, Adobe Bridge support, Wacom tablet support, SVG-t export, PDF/X export
CS3 2007 live color, Flash integration, eraser tool, document profiles, crop area, isolation mode
CS4 2008 multiple artboards, transparency in gradients, blob brush, live gradient editing, separations previews, in-palette appearance editing
CS5 2010 perspective drawing tools, variable-width strokes, control over opacity in points on gradient meshes, shape builder tool (similar to pathfinder tools) and a bristle brush, which enables users to imitate real life brush strokes while maintaining vector format.
CS6 2012 Adobe Mercury Performance System, 64-bit memory support, new user interface, gradient on a stroke, pattern creator tool, ImageTrace (replaces Live Trace)
CC 2013 Deeper Creative Cloud integration (font, color palette and settings syncing, Behance integration), new typing capabilities, images in brushes, CSS extraction

Když tak na to koukám, tak ke své práci s ilustrátorem používám tak jednu desetinu z uvedených inovací za posledních 10 let a ani teď mě nic moc netlačí do používání nové verze (něco bych si v ní určitě našel, ale k upsání na neustálé placení je toho ještě pořád sakra málo).

Cenové srovnání

Jak je to s cenami za poslední verze Adobe Illustrator:

Upgrade Adobe Illustrátoru $248 250 €
Plná verze Adobe Illustrátoru CS6 $599 545 €
Předplatné Adobe Creative Cloud $20/měsíc – $160/rok 25 €/měsíc – 300 €/rok

A teď si to propočtěte na uplynulých 10 let (verze CS až CC), kolik byste dali za upgrady a kolik za předplatné. Jak to ve světle těchto informací vidíte s upgradem vy? Kdy se přesunete do doživotního předplatného?

Petice proti povinnému Adobe CC předplatnému

Petice proti “povinnému” Creative Cloud předplatnému

Nesouhlasíte s modelem předplatného? Dejte to autorům vědět například v této petici: Adobe Systems Incorporated: Eliminate the mandatory “creative cloud” subscription model. Upřímně si nemyslím, že by petice něco zmohla, ale je dobré dát vědět, že s tímto krokem jako uživatel nesouhlasím. A třeba časem (až Adobe uvidí, že dříve prodávala více krabicových verzí, než se jí přihlásilo odběratelů jeho předplatného) tato firma nabídne nějaké kompromisní řešení.

Aktualizace leden 2017

Tak mám pro všechny špatnou zprávu – od 9. ledna 2017 Adobe definitivně zrušila možnost koupit si starší krabicovou verzi svých aplikací. Jediná legální možnost, jak si pořídit Adobe aplikace je tedy již jen přes jejich předplatné Creative Cloud.

Jak na to reagují uživatelé? Většina přešla na předplatné, ale docela dosti profesionálních grafiků přechází také ke konkurenci – firma Serif již několik let vyvíjí konkurenční aplikace Affinity Designer (náhrada Illustrátoru), Affinity Photo (náhrada Photoshopu) a brzy také Affinity Publisher (náhrada Indesignu) a to jak na platformě Mac, tak i pro Windows. Co se týče nabídky funkcí, šlape Adobe docela slušně na paty. Cenově vyjde “krabicová” verze Affinity na necelých 50 dolarů, což je jednoměsíční předplatné jedné aplikace u Adobe! Prostě neskutečný rozdíl.