Přiznám se, že u tohoto tutoriálu mi nejdéle trvalo vymyslet jeho název. Výsledkem je totiž abstraktní pozadí se světelnými efekty a duhovými barvami. Hlavním fíglem tutoriálu je používání průhlednosti a módu překrytí Color Dodge.

Finální ilustrace vypadá takto:

Výsledek tohoto tutoriálu

Výsledek tohoto tutoriálu

A teď jak ji vytvořit:

1. krok

Nakreslete si obdélník nebo čtverec (na rozměrech nezáleží) a na jeho vyplnění použijte hodně barevný, ale zároveň hodně tmavý gradient. Já jsem použil tento:

Tmavý gradient

2. krok

Nad tímto obdélníkem nakreslete trochu menší kruh a vyplňte jej černobílým gradientem – převládat by měla černá barva, která by měla jen lehce přejít do tmavě šedé (o významu použitých barev napíšu později):

Kruh s šedým gradientem

3. krok

Teď přichází na řadu gró celého tutoriálu. V paletce Transparency nastavíme tomuto kruhu mód prolnutí na Color Dodge:

Nastavení módu prolnutí

Tento mód prolnutí velmi zvýrazní a zesvětlí barvy spodních objektů – čím světlejší barvu horního objektu použijete, tím budou výsledné barvy světlejší a sytější. Zkuste si proto chvíli pohrát jak s odstíny gradientu (můžete experimentovat také s barvami), tak s šířkou toho světlého pruhu.

4. krok

Kružnice z předchozího kroku vypadá dosti nevýrazně, ale to se hned změní. Stačí ji vzít a udělat několik jejích kopií (CTRL+CCTRL+F) a ty následně trochu rozhodit, zmenšit, zvětšit nebo i zdeformovat. V místech, kde se budou kružnice křížit bude výsledná barva ještě mnohem výraznější. Výsledek by mohl vypadat nějak takto:

Zduplikované kružnice

5. krok

Na závěr můžeme doplnit několik světelných bodů – k tomu použijeme ten samý postup jako jsme aplikovali na kruhy, jen gradient bude trochu jiný:

Světelné body

Světlá oblast bude ve středu kružnice, na kraji bude pak černá barva – díky tomu vznikne bodové světlo s okrajem mizejícím do ztracena (černá barva v módu  Color Dodge se změní na 100% průsvitnost.

Finální ilustrace

Pokud jste postupovali správně, měli byste získat přibližně následující výsledek:

Výsledek tohoto tutoriálu

Další možnosti

Budete li aplikovat tento jednoduchý postup (šedočerný gradient s módem překrytí Color Dodge nad tmavým lehce zabarveným pozadím) na různé objekty, můžete dojít například k následujícím efektům:

Další ukázky použité techniky