Vánoce jsou za dveřmi a je čas rychle nakreslit a vytisknout PéeFko (ve firmách se tohle začíná řeši už v létě), proto doufám uvítáte dnešní výběr tutoriálů pro Illustrator, ve kterých je ukázáno jak kreslit sněhové vločky, vánoční stromečky s ozdobami a další vánoční témata.

Jak vytvořit nezaostřený stromek s bokeh efektem

Tutoriál na tvorbu rozmazaného (nezaostřeného) vánočního stromečku se světly

Iaroslav Lazunov publikuje na ssvém webu docela pěkné originální tutoriály, toto je jeden z nich, nejvíce se mi na něm líbí to, jak  udělal rozmazanou siluetu vánočního stromku bez použití Gausian Blur efektu, který by v ilustraci vytvořil bitmapu (což je špatně jak pro tisk, tak pro fotobanky).

Tutoriál pro vánoční pozadí s vločkami

Vánoční pozadí s rozmazanými vločkami

Na stejném webu (vectorboom.com) najdeme i další pěkný tutoriál pro vánoční pozadí s rozmazanými vločkami. Tentorkráte použil Iaroslav pro rozmazání jinou techniku, ale stejně jako v předchozím případě se vyhnul gausovskému rozmazání – stačilo naskládat několik vloček různých velikostí s různým stupněm průhlednosti na sebe. Za prozkoumání také stojí jeho způsob kreslení vločky.

3 způsoby jak nakreslit smrkovou větvičku

Tutoriál na kreslení smrkové halouzky

A do třetice všeho dobrého – stejný autor, jiný web. Tentokráte ukazuje tři různé způsoby jak v Illustrátoru nakreslit smrkovou větvičku. Moc se mi líbí jak k nakreslení jehličí používá efekt Effect / Transform & Distort / Roughen. Ve všech případech sice autor použil placené rozšíření VectorScribe, ale myslím si, že to lze provést i bez něj, jen to bude pracnější.

Tutoriál na ozdobnou dárkovou mašli

jak nakreslit v Illustrátoru ozdobnou mašli

Kdysi jsem si tuhle mašli kreslil sám podle skutečné předlohy a věřte mi, není to nic těžkého – stačí umět používat gradienty a gradient mesh, nakreslit jednu kudrlinku a pak už jen kopírovat a kombinovat. Ovšem s tímto tutoriálem to budete mít ještě mnohem snazší.

 Vánoční stromek ze stuhy

Jak nakreslit stromek ze stuhy?

Jaké by to byly vánoce bez vánočního stromečku? Poslední dobou jsou velmi populární ilustrace stromku vytvořené ze stuhy, případně papírového pásku – jsou jednoduché a přitom pěkné. Nakreslit je ale není tak jednoduché (zejména ty ze zakroucené stužky) – stačí jen trochu víc zatočit křivku a výsledek není moc přesvědčivý. Proto se raději podívejte na tento tutoriál.

Prskavka v Illustrátoru

Prskavka v Adobe Illustratoru

A co dáme na stromek? co třeba takovou prskavku. Ovšem nakreslit prskavku v Illustrátoru není jen tak. Jeden pěkný tutoriál jsem sice našel, ale k dokonalosti (realističnosti) má ještě daleko – chtělo by to trochu více si pohrát s jiskrami, přidat pár světelných efektů, ale jako základ to bude dobrý.

Vánoční světélka na stromek

Tutoriál na vánoční řetěz se světly

Toto je jen pár dní starý tutoriál na kreslení světelného řetězu z webu Vectortuts+, podobné řetězy jsem kreslil před dvěma lety a jestli můžu radit, použijte tmavší pozadí, více pak vyniknou samotná světélka, výsledek bude mnohem lepší než tento.

Jak nakreslit svíčku v Illustrátoru

Tutoriál na realistickou svíčku v Adobe Illustrátoru

Toto je opravdu povedený tutoriál jak nakreslit fotorealistickou svíčku – mrkněte na ten výsledek – skoro nejde poznat, zda jde o ilustraci nebo fotku! A přitom je to všechno jen výsledek kvalitní práce s předlohou a nástrojem Gradient Mesh.

Jak nakreslit svíčku v Inkscape

Jak nakreslit realistickou svíčku v Inkscape - tutoriál

Při hledání těchto tutoriálů s vánoční tématikou jsem narazil i na jeden určený pro Inkscape. Takže tady je. Sice v ní nepoužívají stejnou předlohu (což je docela škoda, to srovnání postupu a výsledku by mohlo být docela zajímavé), ale to nevadí, protože výsledek vypadá také dobře.

Tutoriál na vánoční baňku

Postup na tvorbu vánoční baňky v Adobe Illustrátoru

Posledním tutoriálem budiž návod na nakreslení vánoční baňky – skoro všechny postupy na kreslení baněk využívají 3D efekt rotace křivky a mapování vzorku na tento objekt. Pro lepší výsledky doporučuji pak použít několik světelných efektů a případně i stín.

Tak co, vybrali jste si? Který tutoriál zkusíte? Nebo jste narazili na nějaký lepší, který zde není uveden? Přidejte odkaz do komentářů.