Některé volby a triky v ovládání Illustrátoru jsou všeobecně známé, ale přesto se najdou uživatelé, kteří stále používají složitější postupy jen proto, že se je kdysi naučili a fungují.

To samé se stalo i mně: při přechodu z Illustrátoru CS2 na CS5 jsem se naučil měnit velikost plátna (artboardu) tím stylem, že jsem nakreslil obdélník, ten jsem převedl na nové plátno (Object / Artboards / Convert to Artboards) a předchozí plátno jsem v panelu Artboards (Window / Artboards) prostě smazal.

Teprve nedávno, po cca 3 letech používání předchozího postupu, jsem si všiml, že podmenu Object / Artboards má i nějaké další zajímavé položky:

Změna velikosti kreslícího plátna

  • Fit to Artwork Bounds – nastaví velikost plátna tak, aby se celá vaše ilustrace do něj vešla – pokud používáte Clipping Mask, tak bere v potaz i zamaskované objekty.
  • Fit to Selected Art – nastaví velikost plátna, tak aby se tam přesně vešel vybraný objekt – pokud používáte Clipping Mask, tak stačí vybrat skupinu s maskou a tato volba ořízne plátno podle maskujícího objektu.

Neznalost tohoto postupu vznikla nejspíše přechodem ze starší verze, kdy se velikost plátna definovala pomocí funkce Crop Area.

Já vím, že dnešní tip je velmi primitivní a nejspíše o něm každý ví, ale mně nečekaně urychluje každodenní práci, tak jsem se musel o něj podělit. Třeba se najde někdo další, kdo o tomto zjednodušení nevěděl.