Web o vektorové grafice a její tvorbě v programu Adobe Illustrator.
Posts tagged "základní technika"
Jak rychle měnit jednotky v Adobe Illustratoru

Jak rychle měnit jednotky v Adobe Illustratoru

Dnes ukážu velmi jednoduchý trik, jak rychle změnit jednotky v Illustrátoru. Až do nedávna jsem měnil jednotky zbytečně komplikovaným způsobem v hlavním nastavení.
Jak se zlepšit v kreslení

Jak se zlepšit v kreslení

Už několik let mě úspěšně živí tvorba grafiky a její prodej ve fotobankách, ale sám vidím, že mám v grafice velké mezery (přece jen jsem vystudovaný programátor a ne umělec) a potřebuji se zlepšit hlavně v kreslení. V tomto článku jsem se rozhodl shrnout ty nejdůležitější...
Změna velikosti plátna

Změna velikosti plátna

Některé volby a triky v ovládání Illustrátoru jsou všeobecně známé, ale přesto se najdou uživatelé, kteří stále používají složitější postupy jen proto, že se je kdysi naučili a fungují.
Zmizel mi ohraničující obdélník, nemůžu zvětšovat a zmenšovat objekty

Zmizel mi ohraničující obdélník, nemůžu zvětšovat a zmenšovat objekty

Jak znovu zobrazit ten rámeček, který mi umožňuje transformovat objekty? Toto je jeden z nejčastějších dotazů, který dostávám – naposledy včera 🙂
Jak načíst výslednou barvu průhledných objektů?

Jak načíst výslednou barvu průhledných objektů?

Na diskusním fóru se objevil zajímavý dotaz – jak zjistit barvu průniku poloprůhledných objektů? Pokud se totiž použije kapátko, tak se zjistí jen barva vrchního objektu bez ohledu na jeho průhlednost a mód překrytí.
Klávesové zkratky pro výběr barvy tahu a výplně

Klávesové zkratky pro výběr barvy tahu a výplně

Barvu tahu a výplně při kreslení měníme hodně často, proto stojí za to se naučit pár klávesových zkratek, které vám ve finále uspoří moře času.
Jak v Illustrátoru vytvořit tečkovanou čáru

Jak v Illustrátoru vytvořit tečkovanou čáru

Tečkovanou čáru můžete vytvořit pomocí brushe, ale mnohem jednodušší je použít dialog nastavení obrysu (menu Window / Stroke), stačí zaškrtnout volbu Dashed Line a nastavit délku “čáry” a velikost mezery.
Kreslení přesné křivky pomocí horizontálních a vertikálních táhel

Kreslení přesné křivky pomocí horizontálních a vertikálních táhel

Způsob kreslení přesné křivky metodou hodinového strojku, který propaguje Von Glitschka a který jsem zde již popisoval má dvě vady – musí se přemýšlet nad umístěním každého bodu (musíte si představit ciferník hodin) a ne vždy je umístění bodu jednoznačné.
Nedělitelná mezera (zalomení textu)

Nedělitelná mezera (zalomení textu)

Pokud používáte v Illustátoru textové pole a zarovnání do bloku, určitě jste narazili na nutnost použití “pevné mezery”, která zabrání zalomení textu. Dlouho jsem hledal nedělitelnou mezeru a nedávno jsem zjistil, že Illustrátor nabízí volbu “Bez rozdělení”.
Kreslení přesné křivky metodou hodinového strojku

Kreslení přesné křivky metodou hodinového strojku

Vždy, když jsem v Illustrátoru něco ručně překresloval do křivek, trápilo mě umisťováním bodů – nevěděl jsem, kam přesně je dát a jak moc vytáhnout táhla. Vždy jsem to nakonec nějak odhadl, ale většinou to nebylo ono.
Von Glitschka: Vektory základní výcvik

Von Glitschka: Vektory základní výcvik

Když jsem se v diskusi pod recenzí na knihu Vector graphic and illustration dozvěděl, že se po dlouhé době na českém vydavatelském trhu objevila nová kniha o vektorové grafice v češtině, hned jsem si ji objednal. Protože něco takového se stává maximálně jednou za...
Škola Ilustrátoru: Kreslení základních tvarů

Škola Ilustrátoru: Kreslení základních tvarů

Z minulého dílu předpokládám, že máte spuštěný Adobe Illustrator a v něm otevřený nový dokument. Konečně můžeme kreslit – začneme něčím jednoduchým – třeba čtverec/obdélník.