Na internetu je spousta mylných článků, že firma Adobe ukončila prodej starších verzí programu Creative Suite  6 a tedy jediná možnost pro grafiky je zakoupení předplatného Creative Cloud. Autoři těchto článků a komentářů bohužel zcela neporozuměli tiskové zprávě od Adobe, ta oznámila pouze ukončiení prodejů krabicových verzí přes partnery, takže aplikace CS6 je nadále možno zakoupit pouze na stránkách Adobe.

Vyplatí se dnes ještě kupovat starší software od Adobe?

Jak asi víte, CS6 byla poslední krabicová verze, kterou Adobe vydalo, další verze již prodává pouze přes předplatné Creative Cloud, to znamená, že za něj musíte platit každý měsíc/rok. Osobně si myslím, že to je pro uživatele hodně nevýhodné (zejména pokud používáte jen jednu nebo dvě aplikace z celého balíku a potřebujete je jednou za měsíc a nevyužíváte nové funkce). Končně můžete posoudit sami, zde je cenové srovnání (ceny včetně DPH):

Cena za krabici CS6 Cena za měsíc CC Cena za rok CC
Illustrátor  545€  37€  295€
Všechny aplikace  2518€  62€  738€
Všechny aplikace studentská verze  950€  20€  240€
Design Standard studentská verze  415€  —  —

Výhoda CC je, že máte neustále nejnovější verzi, takže v ceně máte všechny budoucí upgrady, ale upřímně jsem osobně doposud v nových verzích nenašel nic, co by ospravedlnilo upgrade na CC a doživotní placení.

Kde koupit Creative Suite 6

Adobe Creative Suite 6Pokud ještě studujete doporučuji zakoupit levnější studentskou verzi CS6 – podle popisu na stránkách Adobe ji můžete používat ke komerční tvorbě a to dokonce i po ukončení studia – viz často kladené otázky ke studentské a učitelské verzi. Jelikož se Adobe snaží propagovat hlavně předplatné, je docela těžké najít na jejich stránkách odkaz na nákup starší CS6 verze, abych vám ušetřil práci, tady jsou odkazy na nákup:

Ještě musím podotknout, že ve verzi pro studenty není možné zakoupit jen některé aplikace, ale musí se koupit celý balík. Přičemž ten nejlevnější s Illustrátorem je v tabulce zmíněn na posledním místě – Design Standard, který obsahuje Illustrátor, Photoshop, InDesign, Acrobat X Pro, Bridge a Media Encoder.

Další možností je koupení na ebay, případně je možné koupit i použitou verzi, v takovém případě nezapomeňte na převod licence. Jak převést licenci se dozvíte na stránkách Adobe (česky, anglicky).

Kdy se naopak předplatné hodí?

Jedna věc je jistá, jednou na to předplatné budeme muset stejně všichni přistoupit. Je jen otázka, jak dlouho vydržíme se starou krabicovou verzí – vývojáři sice zatím žádné úžasné a nezbytné nástroje v nových verzích nevymysleli (tady uvádí přehled novinek v jednotlivých verzích Illustrátoru), ale co není, může brzy přijít. Zatím to ještě jde. Ale i tak existují případy, kdy je výhodnější koupot si předplatné – Když využíváte vícero aplikací a nebo když si to chcete jen na pár měsíců vyzkoušet (zkušební verze je jen na měsíc a neumožňuje komerční použití). Případně aplikace potřebujete jednou dvakrát za rok – třeba když spolupraceujete s jinými lidmi, kteří používají nejnovější verzi Adobe nástrojů. V takovém případě můžu předplatné jen doporučit.

 

Nebojte se a sdílejte:Facebook0Twitter0Google+3Email