Jednu dobu jsem kreslil pro fotobanky jednoduché ilustrace tužkou na papír. Jsou to takové kresbičky, doodles, moderně by se to dalo nazvat sketchnouting. Byla to docela zábava, ale nebavilo mě převádět to do vektorové podoby (vyfotit, upravit ve Photoshopu, zvektorizovat) a navíc takto vytvořený vektor byl již dále needitovatelný. Co jsem nakreslil špatně, nešlo už moc napravit, protože kresby se neskládaly z jednotlivých tahů, ale z výplní.
Nedávno jsem zase zatoužil (spíše potřeboval) něco takto nakreslit. Jen jsem si říkal, že doba již pokročila a že na to už musí existovat nějaké lepší vybavení. Samozřejmě mám grafický tablet Wacom, ale nikdy jsem si na něj pořádně nezvykl – když na něm kreslím, vadí mi, že výsledek vidím na monitoru a ne pod perem. Navíc mi i často ujíždí horizont. Takže jej používám jen na retušování fotek.
Jednoúčelový kreslící tablet
Ještě před lety jsem měl v merku jeden jednoduchý jednoúčelový tablet – Boogie Board. Byl poměrně levný, uměl export ve vektorovém formátu, ale měl hodně špatné recenze. V podstatě to bylo takové zařízení do kuchyně na načmárání seznamu na nákup. Další jeho verze byly ještě levnější, měly lepší hodnocení, ale výrobce zrušil export do vektoru, takže pro mé potřeby nepoužitelný.
Co jsem tak brousil po internetu, tak podobných zařízení je vícero, některé vyžadují speciální drahý papír, na který se kreslí, jiné mají zase speciální drahé náplně…
Wacom Inkling
Další alternativou byl Wacom Inkling – kdysi toho byly plné diskuze, dnes jsem jej nenašel ani na stránkách výrobce a navíc, jak jsem zjistil, se už nevyrábí a neprodává. Naštěstí jedna kamarádka si jej tenkrát koupila a nyní mi jej zapůjčila na otestování.
Jde vlastně o speciální pero a klips, který snímá jeho pozici při kreslení na papíře. Pasují do toho normální náplně do propisky, kreslí se na jakýkoliv papír. Dokonce se dají dělat i “vrstvy”.
Provedení je perfektrní – stylová krabička s veškerým příslušenstvím, která slouží zároveň jako nabíječka. Kreslí se s tím jako s klasickou propiskou, jen je potřeba občas sledovat, zda se vaše kresba ukládá (svítí zelená dioda). Já to na začátku nevěděl a pokreslil jsem celou A4 než jsem zjistil, že nemám nabité pero. Po připojení k počítači si můžete kresby prohlédnout a případně vyexportovat ve vektorovém formátu .svg.
Ale výsledné kresby nejsou přesné, dosti záleží na tom, jak držíte pero (zda prsty nestíníte). Někdy je to v pohodě, jindy je to slabší. Mnohem větší vada na kráse je fakt, že výsledek opět neobsahuje tahy, ale obrysy. Navíc tyto obrysy mají velké množství kotevních bodů.
Notes Late
Dlouho jsem čekal na uvedení produktu NotesLate. Když představovali svůj prototyp v roce 2010 vypadalo to špičkově a to nejen z hlediska designu, ale i ceny a dostupnosti (na trhu to mělo být v červenci 2011 za 99 dolarů):
No trvalo to trochu déle – funkční produkt mají až teď, design se jim nepatrně zhoršil, cena se zdvojnásobila a co si budeme povídat, technologie za tu dobu dosti pokročily, takže pro mě je tento produkt dosti neatraktivní.
Klasický tablet
Nedávno jsem byl u jiného kamaráda a ten měl malý klasický tablet (NVIDIA Shield tablet) se stylusem, který měl hrot! Zkoušel jsem si s ním hrát v několika aplikacích a bylo to docela použitelné. Otázkou zůstává jaké jsou možnosti vektorového exportu z těch aplikací. A další problém – nějak se ten tablet už u nás neprodává.
Stylusy pro Android zařízení
No a teď jsem narazil na pera pro klasické dotykáče. Některé s průhlednou placičkou a jiné (dražší) dokonce s hrotem:
- Adonit Jot Dash – Stylus pro iPad Mini a pro Android zařízení s dotykovou obrazovkou, tenký hrot 1.9mm, hliníkový, s klipem. Stojí asi 1400 Kč, musí se nabíjet (cca 45 minut, nabitý vydrží kreslit 14 hodin)
- Adonit Jot Mini 2.0 – Stylus pro iPad, kompatibilní se všemi tablety používajícími kapacitní dotykovou technologii. Není potřeba jej nabíjet (je pasivní)
- Levnou alternativou předchozího jsou stylusy firmy DAGI, pěknou recenzi najdete na webu jablickar.cz: Recenze stylusu Dagi P507, přeborníka ve své třídě
- Zkusil jsem aktivní stylus Adonit dash 3 a je to bída – tedy kreslí mnohem lépe než předchozí, ale neumí to nakreslit diagonální čáru! Rozhodně nebrat.
Máte s těmito pery nějaké zkušenosti? Dá se s nimi kreslit například na mobilu? Je to použitelné?
Závěr
Závěr je jasný, jsem zmaten a nevím co koupit na takové to denní kreslení Takže by mě zajímalo, co byste mi doporučili za tablet? Náš domácí tablet už dosluhuje, takže plánuji koupit nový (nějaká ta střední třída do 5000,-), chtěl bych na něm občas kreslit (kvůli fotobankám). Nejspíše také zkusím nějaký ten stylus na mobil.
A ještě jeden dotaz: jaké aplikace (free i placené) pro vektorovou tvorbu na Android zařízeních používáte?
Aktualizace
- Moc pěkný článek o tom jaký vybrat grafický tablet napsal Honza Doležálek: Grafické tablety – jaký vybrat?
21 komentářů
18. listopadu 2015
Víťa
Čau, vyzkoušel jsem Inkling (nepoužitelné), Wacom Intuos a JotTouch s iPadem (komplikované s vektory) a dopadlo to tak, že nejvýkonnější jsem na Wacomu, stejně jako mám nejlepší možnosti nastavení a neřeším moc kompatibilitu s tabletem atp. Jediné co bych asi zvažoval jako alternativu je Wacom Cintiq.
18. listopadu 2015
Standa Duben
Já používám prsty nebo klasickou tužku bez přítlaku + prográmek https://play.google.com/store/apps/details?id=org.sketcher&hl=cs, jenže to ukládá bitmapu, neumí to vrstvy a barevně to abys pak udělal zvlášť a spojil to ve Photoshopu. Navíc se to samozřejmě musí zase vektorizovat. Takže mě to taky dost od tohohle typu tvorby odrazuje. Konec konců moje čmáránky znáš http://duben.org/cmaranky. Dobře vypadali kreslící programy od Autodesku, jenže zase je to tak složité na ovládání, že to nesplňuje mojí podmínku “jako když vezmu tužku papír a jdu si čmárat”. To už jsem pak ve výsledku rychlejší postupem: papír + fixa -> vektorizace -> doladení -> fotobanky. Já si to snad nakonec budu muset naprogramovat. Přeci když udělám čáru, tak nemůže být pro tablet problém si to proložit vektorovým popisem a převést na křivku … očividně takhle ale tvůrci programů pro tablety neuvažují.
18. listopadu 2015
wana
Svého času jsem používal Lenovi ThinkPad 10 palců, byl to android tablet na kterém jsem používal aplikaci Quill. Ta ukládala skicu do PDF. Když jsem takové PDF otevřel v illustratoru, byly to různě tlusté tahy. Samozřejmě to bylo zoptimalizované ale díky tomu byly i 100 stránkové PDF sešity s poznámkami směšně malé. S napětím čekám až se rozjedou Surface 4, to by mi mohlo nahradit komplet notebook, většinou ho mám připojenej k monitoru klávesnici a myši.
A na cesty plnohodnotné tablet PC na klín…
19. listopadu 2015
kocab22
koupil jsem před lety Samsun Slate 7 , mám na něm Windows 8, ideální apka je sketchbook pro od autodesku, ale nevim jestli na vektory (to asi ne) na ty použivám přímo AI.. Tablet PC jsem koupil z druhé ruky přes Amazon za necelých 9000, ale šlape jak hodinky do dnes (ťuk ťuk na dřevo).. Jinak Apple Pencil k iPadu vypádá úžasně, ovšem to je jiná cenová kategorie..
19. listopadu 2015
Alena
Tiež som i pozerala Jot stylus, a pýtala som sa na to v diskusii, či to poznajú.
Na ich stránke majú popísané ktoré perá sa používajú na typ adroidu, ipadu.Niektoré su iba na písanie aleo náčrtky. Najviac na kreslenie, grafiku je zerjeme Jot touch, ale asi treba dávať pozor aby kúpil správny tablet, lebo v tabulke majú źe je to na Ipad 4, alebo ipad air. Zrejme keby kúpil starši verziu ipad 3 tak by to nemuselo fungovať. Na Amazon predavajú aj použite ipady. http://www.adonit.net/jot/touch/
Tiež som našla na apple.com nejaké pero za 99 dolárov. Podla videa to vyzerá kvalitné pero na rôzne efekty. Zrejme je to na drahší apple tablet. https://www.youtube.com/watch?v=pFKPz9WA5uY
19. listopadu 2015
Tomáš Bujna
… a toto by nevyhovovalo?
https://www.wacom.com/en-gb/products/pen-tablets/intuos-manga
http://graficke-tablety.heureka.sk/wacom-intuos-creative-pen-s/
akurat sa nikde neviem docitat nieco o exporte… ale malo by to vediet ukladat do vektorov…
19. listopadu 2015
Petr Václavek
Něco takového (model od Wacomu, ale tak o 7 let starší) mám. Funguje dobře, ale zrovna na to kreslení mi moc nevyhovuje. Jak musím koukat jinam než kreslím (monitor versus tablet), tak to je takové nepohodlné a nepřesné…
20. listopadu 2015
Tomáš Bujna
jasne – tak ma to celkom zacalo zaujimat, ale vsetko co nachadzam presahuje vysko hranicu 100,- €, do 5000,- Kc nic…
20. listopadu 2015
Tomáš Bujna
Uzvrel by som to takto – Samsung Galaxy TAB 10.1 a ScribMaster – vie export aj import do PDF a SVG… samozrejme moze byt aj iny TAB so stylusom a androidom… ja pouzivam NOTE II a idem prave vyskusat ScribMaster
20. listopadu 2015
TomB
Ahoj, ja si koupil wacom pro 5 a jsem nadmíru spokojen to že kreslím perem na tablet a vidim az v monitoru na to jsem si chvilku zvykal ale ted uz je to ok. Pro rofesionálni použiti super. Jen mě štve že černe hroty k peru jsem zbrousil fakt za chvilku zato jeden takovej bílej … drží už měsíc.
20. listopadu 2015
pathy
Zdravim, mam doma Inkling pouzivam to, nie je to uzasne ale urcite pouzitelne.. ale vyuzivam castejsie wacom intous pen&touch a tam nie je co podotknut mam ho 2 roky a spokojnost nado vsetko. A velmi by ma zaujimalo ked uz niekto vyskusal ipad pro.
11. prosince 2015
Pavel
Zdravím,
a co tohle Wacom Bamboo Spark – tady je i videoprezentace a v diskuzi pod tím píšou že to umí dělat křivky – https://www.youtube.com/watch?v=IevEF4NBdyA
jakýkoliv A5 blok do 50 stran v pohodě, vydrž taky, paměť na 100 stran, s tím že pokud se vrátíš na nějakou stranu předtím, a uložíš, tak program přímo k tomu dodaný po vybraní původní a nově doplněné kresby na stránce, tyto sloučí do jednoho listu. Jenom u těch křivek není jistý výsledek o kterém se tu píše jako podmínce. Na internetu jsem nějakou ukázku ke stažení zatím nenašel. Ale myslím si, že pokud se napíše tomu borcovi pod diskuzi, tak určitě něco pošle nebo nahraje na web.
Co tam jenom řeší jako do budoucna větší problém, jsou náplně. Cena a dostupnost, řeší k tomu i nějaké levnější alternativy, ale úplně jsem nepochopil, jestli se k něčemu dobrali.
20. prosince 2015
Petr
A tohle vypadí hodně zajímavě – udělátko, díky kterému můžete udělat z normálního displeje dotykový! https://www.gamesite.sk/hw/novinky/23936-novinka-zmeni-vas-notebook-na-dotykovy
21. prosince 2015
Juras
Já sehnal na poslední chvíli asus vivotab 8 s windows 8/10 za 3500,-. Teď už je asi nesehnatelný. Úplný zázrak to není, ale pořád lepší než klasický grafický tablet. Koupil jsem k tomu ještě wacom feel pen – líp se drží.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204306731227622&set=a.4379909075095.1073741825.1809211305&type=3
16. září 2016
Petr Václavek
Nově jsem objevil the Slate, vypadá docela zajímavě a díky množství senzorů by to mohlo být i docela přesné. Otázkou je, co z toho leze za výstup…
23. února 2017
sedmicka7a
Tohle vypadá taky celkem dobře
: https://www.ggpc.cz/notebooky/tereza–tom–lenovo-yoga-book-android/
31. března 2017
Sláva
Používám Microsoft Surface 3 s dotykovým perem s hroty a je to docela dobře použitelné (běží na Windows 8.1).
Surface 3
8. března 2018
Zlata
Ahoj Petře ,
jelikož mám dost podobný problém jako jsi řešil ty tzn. tablet na běžné denní kreslení cca do 6000- chtěla bych se tě zeptat zda si tedy nakonec nějaký koupil .
20. března 2018
orson
Ahoj,
zatím jsem pořád ještě nic nekoupil. Tedy máme teď nějaký nový levný tablet, zkusil jsem k němu koupit nějaké stylusy alá Adonit, ale je to nepoužitelné. Pořád čekám, až ta cena spadne, protože do Applu se mi zatím moc nechce. Takže zatím trénuji na papíře s tužkou
30. března 2018
Zlata
Ahoj ,
tak to jsme na to zatím stejně
22. srpna 2020
Tomáš Maňhal
Díky za zprávu . Pro běžné kreslení a grafiku chci koupit iPad Pro 12.9″ 128GB nebo grafický tablet 13.3″ XP-PEN Artist 13.3 Pro : https://www.xp-pen.com/product/464.html . Zajímá mě co je vhodnější.