O peklu s volbou Align to Pixel Grid, která deformuje ilustraci při změně její velikosti nebo při jejím přemísťování jsem již psal na svém blogu: Odskočení při přesouvání objektů v Illustratoru. Kdo tuto volbu zná, tak ví, jak problém řešit – stačí najít objekty, které mají tuto volbu zapnutou a vypnout zarovnání na pixel.

Malá ukázka

Vlevo ilustrace před zmenšením, vpravo po zmenšení (z cca 500 pt na 100 pt), díky zarovnání na pixel se rozhodil blend efekt u stínu (snaží se jednotlivé kroky zarovnat na pixel):

Rozhození ilustrace při změně velikosti

Ovšem vypnutí zarovnání na pixel není tak jednoduché, zejména pokud je ilustrace trochu složitější. První řešení, které každého napadne, je zapnout a vypnout tuto volbu pro všechny objekty (označit vše, zapnout Align to Pixel Grid a pak zase vypnout) – je to podobné jako u ajťáků: “Did you try to turn it off and on again?”. No jako funguje to, ale zapnutím zarovnání na pixel můžete některé objekty mírně posunout, změnit jejich velikost a celou ilustraci pořádně rozhodit. Zejména pak, pokud kreslíte na malé plátno (třeba 100 x 100 pixelů), kde jeden pixel už hraje velkou roli.

Jak tedy vypnout volbu Align to Pixel Grid jen u “infikovaných” objektů?

Chvíli jsem přemýšlel, že na to napíšu vlastní skript, ale pak jsem si vzpomněl na výborný plugin Select menu, psal jsem o něm v článku o instalaci pluginů. Ten rozšiřuje nabídku menu Select o několik nových užitečných položek a jednou z nich je Select / Object / Not Aligned to Pixel Grid. My ale potřebujeme označit ty co jsou zarovnané na pixel, takže stačí, když následně obrátíme výběr pomocí položky menu Select / Inverse. Tak dostaneme všechny objekty se zapnutou volbou Align to Pixel Grid. Nyní jen v paletě Transform Window / Transform tuto volbu vypneme:

Nalezení objektů, které se zarovnávají na pixelovou mřížku

A je hotovo…

Zpětně mě napadá, že to je docela dosti klikání, možná si na to ten skript nakonec napíšu. Měl by o něj ještě někdo zájem?