Jednu dobu jsem kreslil pro fotobanky jednoduché ilustrace tužkou na papír. Jsou to takové kresbičky, doodles, moderně by se to dalo nazvat sketchnouting. Byla to docela zábava, ale nebavilo mě převádět to do vektorové podoby (vyfotit, upravit ve Photoshopu, zvektorizovat) a navíc takto vytvořený vektor byl již dále needitovatelný. Co jsem nakreslil špatně, nešlo už moc napravit, protože kresby se neskládaly z jednotlivých tahů, ale z výplní.

Moje kresbičky pro fotobanky

Nedávno jsem zase zatoužil (spíše potřeboval) něco takto nakreslit. Jen jsem si říkal, že doba již pokročila a že na to už musí existovat nějaké lepší vybavení. Samozřejmě mám grafický tablet Wacom, ale nikdy jsem si na něj pořádně nezvykl – když na něm kreslím, vadí mi, že výsledek vidím na monitoru a ne pod perem. Navíc mi i často ujíždí horizont. Takže jej používám jen na retušování fotek.

Jednoúčelový kreslící tablet

Ještě před lety jsem měl v merku jeden jednoduchý jednoúčelový tablet – Boogie Board. Byl poměrně levný, uměl export ve vektorovém formátu, ale měl hodně špatné recenze. V podstatě to bylo takové zařízení do kuchyně na načmárání seznamu na nákup. Další jeho verze byly ještě levnější, měly lepší hodnocení, ale výrobce zrušil export  do vektoru, takže pro mé potřeby nepoužitelný.

Boogie Board

Co jsem tak brousil po internetu, tak podobných zařízení je vícero, některé vyžadují speciální drahý papír, na který se kreslí, jiné mají zase speciální drahé náplně…

Wacom Inkling

Další alternativou byl Wacom Inkling – kdysi toho byly plné diskuze, dnes jsem jej nenašel ani na stránkách výrobce a navíc, jak jsem zjistil, se už nevyrábí a neprodává. Naštěstí jedna kamarádka si jej tenkrát koupila a nyní mi jej zapůjčila na otestování.

Jde vlastně o speciální pero a klips, který snímá jeho pozici při kreslení na papíře. Pasují do toho normální náplně do propisky, kreslí se na jakýkoliv papír. Dokonce se dají dělat i “vrstvy”.

Wacom inkling

Provedení je perfektrní – stylová krabička s veškerým příslušenstvím, která slouží zároveň jako nabíječka. Kreslí se s tím jako s klasickou propiskou, jen je potřeba občas sledovat, zda se vaše kresba ukládá (svítí zelená dioda). Já to na začátku nevěděl a pokreslil jsem celou A4 než jsem zjistil, že nemám nabité pero. Po připojení k počítači si můžete kresby prohlédnout a případně vyexportovat ve vektorovém formátu .svg.

Ale výsledné kresby nejsou přesné, dosti záleží na tom, jak držíte pero (zda prsty nestíníte). Někdy je to v pohodě, jindy je to slabší. Mnohem větší vada na kráse je fakt, že výsledek opět neobsahuje tahy, ale obrysy. Navíc tyto obrysy mají velké množství kotevních bodů.

Notes Late

Dlouho jsem čekal na uvedení produktu NotesLate. Když představovali svůj prototyp v roce 2010 vypadalo to špičkově a to nejen z hlediska designu, ale i ceny a dostupnosti (na trhu to mělo být v červenci 2011 za 99 dolarů):

NotesLate

No trvalo to trochu déle – funkční produkt mají až teď, design se jim nepatrně zhoršil, cena se zdvojnásobila a co si budeme povídat, technologie za tu dobu dosti pokročily, takže pro mě je tento produkt dosti neatraktivní.

NotesLate

Klasický tablet

Nedávno jsem byl u jiného kamaráda a ten měl malý klasický tablet (NVIDIA Shield tablet) se stylusem, který měl hrot! Zkoušel jsem si s ním hrát v několika aplikacích a bylo to docela použitelné. Otázkou zůstává jaké jsou možnosti vektorového exportu z těch aplikací. A další problém – nějak se ten tablet už u nás neprodává.

Stylusy pro Android zařízení

No a teď jsem narazil na pera pro klasické dotykáče. Některé s průhlednou placičkou a jiné (dražší) dokonce s hrotem:

  • Adonit Jot Dash – Stylus pro iPad Mini a pro Android zařízení s dotykovou obrazovkou, tenký hrot 1.9mm, hliníkový, s klipem. Stojí asi 1400 Kč, musí se nabíjet (cca 45 minut, nabitý vydrží kreslit 14 hodin)
  • Adonit Jot Mini 2.0 – Stylus pro iPad, kompatibilní se všemi tablety používajícími kapacitní dotykovou technologii. Není potřeba jej nabíjet (je pasivní)
  • Levnou alternativou předchozího jsou stylusy firmy DAGI, pěknou recenzi najdete na webu jablickar.cz: Recenze stylusu Dagi P507, přeborníka ve své třídě
  • Zkusil jsem aktivní stylus Adonit dash 3 a je to bída – tedy kreslí mnohem lépe než předchozí, ale neumí to nakreslit diagonální čáru! Rozhodně nebrat.

Adonit - hrot s placičkou

Máte s těmito pery nějaké zkušenosti? Dá se s nimi kreslit například na mobilu? Je to použitelné?

Závěr

Závěr je jasný, jsem zmaten a nevím co koupit na takové to denní kreslení 🙂 Takže by mě zajímalo, co byste mi doporučili za tablet? Náš domácí tablet už dosluhuje, takže plánuji koupit nový (nějaká ta střední třída do 5000,-), chtěl bych na něm občas kreslit (kvůli fotobankám). Nejspíše také zkusím nějaký ten stylus na mobil.

A ještě jeden dotaz: jaké aplikace (free i placené) pro vektorovou tvorbu na Android zařízeních používáte?

Aktualizace