Na diskusním fóru se objevil zajímavý dotaz – jak zjistit barvu průniku poloprůhledných objektů? Pokud se totiž použije kapátko, tak se zjistí jen barva vrchního objektu bez ohledu na jeho průhlednost a mód překrytí.
Jednou z možností je sloučit průhlednost – stačí označit a pak zvolit v menu Object/Flatten Transparency…, nebo převést na bitmapu – označit a pak Object/Rasterize…. Následně pak stačí použít kapátko a případně pak vrátit sloučení / rasterizaci zpět.
Druhou možností je použít nové okno – Window / New Window, okna dáte vedle sebe (to je důležité), zvolíte kapátko kliknete v jednom okně (jedno kam), držíte levé tlačítko myši a přejedete s kurzorem do druhého (neaktivního) okna (proto musí být vedle sebe – obsah neaktivního okna bere Illustrátor jako obrázek, neinterpretuje jeho obsah), kde nad zvoleným objektem tlačítko pustíte – kapátko tím načte skutečnou (vypočtenou) barvu.
Pokud máte okno Illustrátoru zmenšené (nemáte jej přes celou obrazovku, případně máte druhý monitor), tak můžete tímto fíglem načíst barvu i z jiného programu, zobrazené fotografie či obrázku. Obdobnou možností je použití panelu navigátor (Window/Navigator) místo nového okna, ale navigátor má tu nevýhodu, že v něm nejde dobře zacílit.
Pro jistotu přidávám krátkou videoukázku verze s novým oknem – na plátně jsou dva čtverce, žlutý je vespod, modrý s nastaveným módem překrytí Multiply je nahoře. Povšimněte si, že v prvním okně, při přechodu myši nad jejich průnikem detekuje kapátko modrou barvu, zatímco v druhém neaktivním okně načte zelenou:
Třetí možností (kterou napsal v komentáři na Facebooku Tomáš Vachuda) je pořídit screenshot obrazovky zmáčknutím klávesy PrintScreen, vložit jej ze schránky na plátno (CTRL + V) a pak již můžete bez obav použít kapátko a následně tento printscreen z dokumentu smazat.
1 komentář
15. října 2014
klára
Používám k tomu Color Cop (colorcop.net)