Jak jsem slíbil přináším nejen výsledky soutěže, ale i správné otázky na kvíz a pár zajímavých faktů o historii firmy Adobe.

Správné odpovědi

Co znamená slovo “adobe”?

Stačí otevřít anglicko český slovník a tam stojí: adobe – vepřovice (nepálená cihla)

Podle čeho byla firma Adobe Systems pojmenovaná?

Marva Warnockg představuje návrh loga Adobe Systems

Marva Warnock představuje návrh loga Adobe Systems

Trošku chyták, na který se chytli ale jen 4 soutěžící. Firma byla pojmenovaná podle potoka Adobe Creek v Kalifornském Los Altos, který tekl za domy obou zakladatelů firmy (John Warnock a Charles Geschke).

Kdo navhnul původní logo firmy Adobe

Logo s písmenem A navrhla Marva Warnock, manželka zakladatele Johna Warnocka, časem prošlo logo menší úpravou, ale áčko zůstalo zachováno. Toto byl nakonec největší chyták, na který se chytila 1/4 účastníků soutěže – nepodceňujte manželky!

Změny Adobe loga

Kdy byla firma Adobe Systems založena

Firma Adobe Systems byla založena v únoru  1982. Její zakladatelé  John Warnock a Charles Geschke v té době pracovali v Xeroxovém vývojovém parku (Xerox Palo Alto Research Center – XEROX Parc), na jazyce pro popis stránky, který měl sloužit k tisku (do té doby se tiskly bitmapy, tento jazyk měl v podstatě umožnit tisknout skutečné vektory). Bohužel se nepohodli s vedením ohledně tohoto projektu a tak firmu opustili a založili Adobe Systems, kde pokračovali na svém jazyce a nazvali jej PostScript. Ten se začal prodávat v roce 1984, již v březnu následujícího roku se na trhu objevila první laserová tiskárna s PostScriptem –  Apple LaserWriter – čímž byla zahájena revoluce v DTP.

Zakladatelé Adobe: John Warnock a

Zakladatelé Adobe: John Warnock a Charles Geschke

Kolik let se již prodává Illustrátor

První verze Adobe Illustrátoru byla vyvinuta pro Apple Macintosh v prosinci 1986, na trh se dostala v lednu následujícího roku,takže se prodává již 27 let. Program byl vytvořen hlavně pro podporu stávajících komerčních programů firmy adobe (zejména PostScriptu). Na Macintoshi existoval již jiný vektorový program MacDraw, ale Illustrátor byl již v té době mnohem lepší, protože na rozdíl od něj začal pro vytváření křivek používat mnohem flexibilnější Beziérovy křivky.

Adobe Illustrator 1

Adobe Illustrator verze 1.1 z března 1987

Jaký obraz byl použit na prvních verzích Illustrátoru?

Aby vyzdvihli možnosti použití beziérových křivek, rozhodli se pro marketingové účely používat obraz Zrození Venuše od Botticelliho (taky má pěkné křivky :)). Tento motiv můžete vidět u Illustrátoru až do první CS verze (2003). Mimochodem, toto byla asi nejjednodušší otázka, protože ji špatně zodpovědělo jen 15 procent soutěžících.

Zrození Venuše

Kolik bylo soutěžících?

Protože otázky byly poměrně jednoduché (stačilo použít wikipédii), bylo mi jasné, že musím nějak jednoznačně určit vítěze, proto jsem přidal tipovací otázku na počet soutěžících. Celkově jich nakonec bylo 58, správně na všechny otázky odpovědělo 33 zúčastněných a z nich napsal nejlepší tip (50) a tím se zároveň stal vítězem Vašek Pospíchal. Gratuluji!