V českých knihkupectvích se těžko hledá jakákoli literatura k Adobe Illustratoru, natož k samotnému vektoru. Je škoda, že je český trh chudý na takové publikace, přestože v zahraničí lze nalézt příjemně ilustrované knihy a pomocníky jak začít s vektorovým programem. Možná právě proto se vektorovou grafikou u nás mnoho lidí nezabývá a většina jich dává přednost programu Adobe Photoshop. Tento program ale není samospasný a vše vám nevytvoří podle představ. Nedělá ani pěkné texty, ani logo v něm nepůsobí nejlepším dojmem.
Na Amazonu se mi povedlo nalézt zajímavou knihu věnující se vektoru a vektorovým programům s názornými ukázkami: Jack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustration. Nadšení neskončilo, ani když kniha v pořádku dorazila asi po měsíci domů. Delší čekací doba se opravdu vyplatila. Jediná nevýhoda pro některé může být, že publikace je psána anglicky. Na druhou stranu není potřeba tolik ovládat angličtinu, protože všechny postupy jsou v celé knize obrazově vysvětleny krok za krokem.
Autoři na začátku vysvětlí rozdíly mezi bitmapou a vektorem. Výhody vektoru a jeho možnosti, je zde i výpis jednotlivých programů, ve kterých lze pracovat s vektorem a vytvářet ho. Ukázky jsou demonstrovány tak, aby se daly vyzkoušet ve všech vektorových programech. Neomezují se tak na jeden určitý program, což pomáhá knihu využívat univerzálně. To mě na ní velmi zaujalo, většina jiných návodů je přímo k určité aplikaci a nedá se všestranně využít. Menší zápor vidím v tom, že zde nejsou klávesové zkratky, které by usnadnily pozdější práci.
Kniha je rozdělena na jednotlivé části, v každé se autoři věnují určité problematice a vysvětlují postupně jednotlivé kroky, které je potřeba použít k zadanému obrázku. Od výukových materiálů se liší přehledným vysvětlením jednoduchých úkonů. Na konci každé kapitoly jsou pak všechny použité úkony názorně předvedeny pomocí komplexnějšího obrázku. Zároveň zde nalezneme vybrané grafiky/umělce pracující s vektorem a prezentace jejich tvorby. Ukázky prací jsou vskutku poutavé (mimo jiné je tam i tvorba slovenské ilustrátorky Petry Štefánkové), lákající k vlastní tvorbě. V závěru knihy je menší slovníček pojmů, použitých v knize.
Knihu bych doporučila nejen začínajícím grafikům, ale zajisté má co do inspirace nabídnout i těm zkušenějším.
Jack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustration; RotoVision 2008; ISBN:978-2888930112; $27.50
9 komentářů
25. listopadu 2013
jures
Zdravím,
možná bych doplnil, že v nakladatelství Computer Press vyšla poměrně nedávno kniha o vektorech – Vektory: Základní výcvik od Von R. Glitschka.
Mám ji již doma, ale nemůžu se k ní z časových důvodů pořádně dostat…
26. listopadu 2013
Petr Václavek
Díky za tip na knihu Vektory: Základní výcvik! Vypadá to dosti zajímavě, objednám, přečtu a napíšu sem recenzi.
25. listopadu 2013
diko
Nevloudila se chybka? “Autoři na začátku vysvětlí rozdíly mezi bitmapou a rastrem.” – bitmapou a vektorem?
26. listopadu 2013
Petr Václavek
Díky za info, opraveno.
25. listopadu 2013
Martina
Ano, vloudila se mi tam chybicka, ma tam byt vektor. 🙂
2. prosince 2013
Daniel
Škoda, že v češtině to asi jen tak nevydají. Co se týká knih o vektorové grafice, tak je to u nás dosti bída 🙁
3. prosince 2013
Jirik
A co kniha Mistrovství v Adobe Illustrator vyšlo od Nakladatelstvi:COMPUTER PRESS v roce 2007
3. prosince 2013
Petr Václavek
Jiříku, v češtině vychází pravidelně jen Oficiální výukový kurz od Adobe. Jedinou další knihou o Illustrátoru, která v uplynulých několika letech vyšla je pak Sharon Steuer: Mistrovství v Adobe Illustrator Tipy, efekty, kouzla. Odkazy vedou na mé recenze na mém osobním blogu. Možná je časem přehodím sem.
3. prosince 2013
Jirik
Jo to bude asi ona.