V českých knihkupectvích se těžko hledá jakákoli literatura k Adobe Illustratoru, natož k samotnému vektoru. Je škoda, že je český trh chudý na takové publikace, přestože v zahraničí lze nalézt příjemně ilustrované knihy a pomocníky jak začít s vektorovým programem. Možná právě proto se vektorovou grafikou u nás mnoho lidí nezabývá a většina jich dává přednost programu Adobe Photoshop. Tento program ale není samospasný a vše vám nevytvoří podle představ. Nedělá ani pěkné texty, ani logo v něm nepůsobí nejlepším dojmem.

Na Amazonu se mi povedlo nalézt zajímavou knihu věnující se vektoru a vektorovým programům s názornými ukázkami: Jack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustration. Nadšení neskončilo, ani když kniha v pořádku dorazila asi po měsíci domů. Delší čekací doba se opravdu vyplatila. Jediná nevýhoda pro některé může být, že publikace je psána anglicky. Na druhou stranu není potřeba tolik ovládat angličtinu, protože všechny postupy jsou v celé knize obrazově vysvětleny krok za krokem.

Autoři na začátku vysvětlí rozdíly mezi bitmapou a vektorem. Výhody vektoru a jeho možnosti, je zde i výpis jednotlivých programů, ve kterých lze pracovat s vektorem a vytvářet ho. Ukázky jsou demonstrovány tak, aby se daly vyzkoušet ve všech vektorových programech. Neomezují se tak na jeden určitý program, což pomáhá knihu využívat univerzálně. To mě na ní velmi zaujalo, většina jiných návodů je přímo k určité aplikaci a nedá se všestranně využít. Menší zápor vidím v tom, že zde nejsou klávesové zkratky, které by usnadnily pozdější práci.

Kniha je rozdělena na jednotlivé části, v každé se autoři věnují určité problematice a vysvětlují postupně jednotlivé kroky, které je potřeba použít k zadanému obrázku. Od výukových materiálů se liší přehledným vysvětlením jednoduchých úkonů. Na konci každé kapitoly  jsou pak všechny použité úkony názorně předvedeny pomocí komplexnějšího obrázku. Zároveň zde nalezneme vybrané grafiky/umělce pracující s vektorem a prezentace jejich tvorby. Ukázky prací jsou vskutku poutavé (mimo jiné je tam i tvorba slovenské ilustrátorky Petry Štefánkové), lákající k vlastní tvorbě. V závěru knihy je menší slovníček pojmů, použitých v knize.

Knihu bych doporučila nejen začínajícím grafikům, ale zajisté má co do inspirace nabídnout i těm zkušenějším.

Jack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustration; RotoVision 2008; ISBN:978-2888930112; $27.50

Pár ukázek z knihy

Jack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustrationJack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustrationJack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustrationJack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustration
Jack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustrationJack Harris and Steven Withrow: Vector graphic and illustration