diskuzním fotobankovém fóru někdo hledal kvalitní tutoriály na nakreslení realistické textury dřeva v Adobe Illustrátoru. Několik tipů tam hned zaznělo, já si však dal tu práci a našel spoustu dalších. Zde je kompletní přehled všech návodů na tvorbu dřevěných textur v Adobe Illustrátoru včetně grafického výsledku, takže se snadno můžete rozhodnout, jaký postup využít.

 

Tutoriál na realistickou texturu dřeva na webu vectorboom.com

Tutoriál na lehce zidealizovanou texturu dřeva

Tento návod je určen na nakreslení poměrně hodně věrné textury dřeva, i když na můj vkus je výsledek až moc “vyleštěný” – vzorek dřeva obsahuje letokruhy, ale ty jsou poměrně čisté, dřevo je bez kazů, bez další textury. Základem tohoto tutoriálu jsou soustředěné kružnice s radiálním gradientem, které jsou následně lehce deformovány a výsledek je ořezán na jednotlivá prkna.

Popravdě toto není zcela původní tutoriál, sám jsem obdobným postupem o několik let dříve vytvořil své vlastní ilustrace, bohužel původní návod se mi již nepodařilo najít. Tak aspoň přidávám ukázky své tvorby:

Ukázky použití dřevěné textury v mých vektorových ilustracích Ukázky použití dřevěné textury v mých vektorových ilustracích Ukázky použití dřevěné textury v mých vektorových ilustracích Ukázky použití dřevěné textury v mých vektorových ilustracích

Tutoriál na zrnitou texturu dřeva podle webu  vectips.com

Textura zrnitého dřeva v Illustrátoru

Můj oblíbenec Ryan Putnam z webu vectips.com napsal trochu jiný návod. Vykašlal se na letokruhy a zaměřil se na jeho zrnitost – nevím, jak jinak to vyjádřit. Jako základ využil efekt Grafické pero (Effect / Sketch / Graphic Pen), který následně zvektorizoval a transformoval.

Tutoriál na rustikální texturu dřeva

Tutoriál na nakreslení textury dreva

Další tutoriál je tak trochu kombinací obou předchozích návodů. Dřevěné letokruhy se v něm nakreslí pomocí rovnoběžných linek, které se následně zdeformují různými transformacemi a teprve na ně se poté aplikuje efekt Grafické pero.

Tutoriál na dřevěnou texturu od VectorDiary.com

Tutoriál na dřevo

Toto je trochu jednodušší postup s jednodušším výsledkem, ale to neznamená, že by výsledný dřevěný efekt nenašel své uplatnění. Docela dobře si jej dovedu představt v různých kreslených ilustracích. Základem jsou opět letokruhy z linek, které byly následně zdeformovány.

Dřevěná textura pomocí pluginu WidthScribe

Wood texture tutorial (Adobe Illustrator)

Velmi podobný předchozímu je tutoriál z webu astutegraphics.com. Jediný rozdíl je, že se místo linek se použily kružnice, a tloušťka linek se deformovala pomocí pluginu WidthScribe této firmy.

Dřevěná textura podle Veerle

Vzor dřeva v Illustratoru

Veerle ve svém tutoriálu použila hned dva postupy na vytvoření realistické textury dřeva. Ten první je víceméně stejný jako uvádí Ryan Putnam na webu vectips.com, zajímavý je ale druhý způsob, ve kterém využila fotografii struktury dřeva, kterou zvektorizovala a udělala z něj opakující se vzorek.

Jak nakreslit dřevěný rámeček

Návod na nakreslení dřevěného rámečku v Adobe Illustrátoru

Poslední z tutoriálů je hodně jednoduchý a v podstatě založený na stejném principu jako první zde uvedený – soustředěné kružnice s radiálním gradientem, které jsou následně jen protaženy v jednom směru. Ale aplikace tohoto dřevěného efektu na kreslený rám obrazu dává velmi luxusní výsledek.

A někdy příště se můžeme zkusit podívat na tutoriály věnované kreslení textury různých kovů.