Vectormagicu jsem se rozhodl psát ze dvou důvodů – jednak umí převést bitmapu na vektor přímo na webu bez nutnosti mít nainstalován Adobe Illustrator či jiný vektorový editor a jednak to umí zatraceně dobře.

Bitmapy se na vektor převádí hlavně z důvodu zachování kvality při zvětšování nebo tisku – mám teď na mysli hlavně ilustrace, u fotografie se to moc nepoužívá. Asi nejčastějšími adepty na převod do křivek jsou loga – zavzpomínejte, kolikrát se vám stalo, že vám klient dodal mrňavé logo v nekvalitním JPGu? S tímto nástrojem si logo můžete snadno převést na vektor během několika sekund.

Aplikaci Vectormagic jsem použil několikrát a vždy jsem byl velmi mile překvapen kvalitou výstupu, která značně přesahuje možnosti Adobe Illustratoru CS5. Přiznávám, že nevím jak by dopadlo srovnání s verzí  Illustrator CS6, kde byl nástroj na vektorizaci značně vylepšen. Každopádně za kvalitu se platí a nejinak je tomu i u této online aplikace. Můžete si jednorázově koupit desktopovou verzi za 295$ nebo si předplatit online verzi za 7.95$/měsíc. A nebo můžete tuto online aplikaci  zdarma dvakrát použít na jednu emailovou registraci. Což v mnoha případech bohatě postačí.

Jak se s aplikací pracuje

Je to velmi snadné – v prohlížeči si otevřete domovskou stránku aplikace vectormagic.com a klikněte na tlačítko Upload Image To Trace:

Úvodní stránka aplikace

Poté najdete na svém disku obrázek, který chcete převést a on se nahraje na jejich web. V následující chvíli se vámi zvolený obrázek ukáže v levé části stránky, zatímco v pravé části se zobrzí ukazatel převodu do křivek. Vlastní převod může trvat od několika vteřin u malých obrázků až po několik minut u těch velkých a složitých. Po převodu se vygenerovaná vektorová verze zobrazí v pravé části a vy máte ještě několik možností, jak převod upravit.

Původní bitmapový obrázek je v levé části, napravo je pak vektorová verze

Původní bitmapový obrázek je v levé části, napravo je pak vektorová verze

K dispozici jsou tři stupně nastavení detailů převodu (low, medium, high) a také možnost omezit počet barev. Poslední možností jsou pak ruční editace. Výsledek jednotlivých úprav vidíte vždy v pravé části obrazovky, snadno si také můžete přiblížit jakoukoliv část ilustrace a porovnat původní bitmapu s výsledným vektorem (oba výřezy původní a převedené ilustrace se synchronně posouvají a zvětšují).

Jakmile jste s převodem spokojeni, kliknete na tlačítko Download Result v pravém horním rohu. Aplikace vás teprve nyní vyzve k zadání emailu – nepodvádějte a napište tam svůj funkční email, protože v dalším kroku musíte ještě zadat aktivační kód, který na něm obdržíte.

Registrace

Teprve poté vám aplikace sdělí, kolik máte ještě kreditů (začínáte na dvou) a zda chcete jeden použít na stažení výsledného vektoru. Po odsouhlasení máte na býběr z několika vektorových formátů: EPS, SVG, PDF  a nebo si výsledek můžete uložit i v rastrovém formátu PNG (jestli jsem to správně pochopil, tak PNG verzi si můžete stáhnout vždy zdarma):

Možnosti exportu

Převod loga do křivek

V úvodu jsem zmiňoval, že je tento program ideální na převod loga do křivek. Na ukázku jsem aplikoval převod na logo tohoto serveru – na vstupu byl PNG soubor o velikosti 209 x 209 pixelů:

Převod loga do křivek

Vlevo původní JPG, napravo výsledný převod do křivek

A toto je výsledek otevřený v Adobe Illustrátoru (aby byly vidět jednotlivé body):

Výsledek převodu otevřený v Adobe Illustrátoru

Poslední možností, kterou program nabízí je ruční překreslení, kolik by to stálo zjistíte snadno – stačí jen volit z nabízených možností (jak moc je ilustrace složitá, zda chcete černobílou nebo barevnou ilustraci, jaký styl, …) a na konci vám vypadne odhadovaná suma. U mé podobizny to vyšlo na 30$, což není moc. Zaplatit se dá kartou nebo přes PayPal, doba dodání je 48 hodin, ale pokud si připlatíte, tak to stihnou do 24 hodin

Srovnání s Live Trace v Adobe Illustratoru

Několikráte jsem už zmínil, že tento nástroj na vektorizaci je mnohem lepší než to co nabízí Adobe Illustrator CS5. A zde jsou důkazy:

Vlevo je výsledek z Adobe Illustrator CS5, napravo Vectormagic

Výsledek několikaminutové práce v Illustratoru CS5 je na levé straně – povšimněte si, jak jsou čáry křivé, navíc má tento výsledek mnohem více kotevních bodů než výsledek převodu z Vectormagicu.

A podívejte se, co udělal Illustrator CS5 s mou podobiznou (a to jsem se hodně snažil a hrál si různě s nastavením)! Myslím, že u této ilustrace je rozdíl velmi markantní:

Vlevo Illustrator CS5, vpravo Vectormagic

Vlevo Illustrator CS5, vpravo Vectormagic

Docela by mě zajímalo, jak umí převod do křivek verze Illustratoru CS6, případně CC (i když ta by se v tomto neměla od CS6 lišit). Pokud by se našel dobrovolník, který by to zkusil, tak tady jsou výchozí soubory, které jsem používal:

Budu rád, když mi výsledek zašlete, aspoň pak budu moci článek doplnit. A klidně můžete zaslat i exporty z jiných programů, které používáte (Corel, Inkscape).

Výsledky převodu v Illustrátoru CS6

Jana mi poslala výsledky z CS6, tady jsou:

Převod bitmapy na vektor v Illustratoru CS6

Logo dopadlo docela dobře, jen ty hrany nejsou nejrovnější, ale to by se dalo ručně opravit. Moje podobizna v CS6 se jen vzdáleně přiblížila výsledkům z Vectormagicu – vpravo nahoře je 16 barevná verze, dole pak fotovysoké a fotonízké rozlišení – to poslední vypadá použitelně, ale nezvládá to detaily (povšimněte si očí) – Vectormagic to zvládá tak nějak čistěji.

Výsledky převodu v Inkscape 0.46

Výsledky vektorizace v Inkscape

Moje podobizna sice vypadá dosti věrně (převod v 8, 16, 32 a 64 průchodech bez vyhlazování), ale datově bude hodně složitá a náročná.

Další konvertory z bitmapy na vektor

Víte o dalších konvertorech? Narazili jste na lepší? Napište o nich do komentářů!