Možná jsem vás trochu namlsal, ale tento článek nebude obsahovat žádný tutoriál kterak nakreslit velikonoční vajíčko. Řeč bude o skrytých funkcích, vtípcích, animacích a hříčkách, které vývojáři schovali v programu Adobe Illustrátor.

Co to je Easter Egg?

Ale abych vše řádně vysvětlil, přece jen ne každý ví, co znamená velikonoční vajíčko (easter egg) ve světě softwaru – podívejme se tedy do Wikipedie:

Velikonoční vajíčko (používá se i anglický výraz easter egg) je skrytá a oficiálně nedokumentovaná funkce nebo vlastnost počítačového programu, DVD nebo CD. Většinou se jedná pouze o neškodné hříčky a vtípky, grafické symboly, animace, titulky se jmény tvůrců apod.

Tato skrytá funkce se nevyvolává obvyklým způsobem (menu, tlačítko apod.), ale netradiční kombinací běžných uživatelských činností, stiskem myši na nějakém neobvyklém místě, zvláštní posloupností stisku konkrétních kláves apod. Často bývají vajíčka skryta v obrazovce „O programu“ („About“), kde se dají zobrazit např. po poklepání na různé části tohoto panelu s podržením klávesy Alt atp.

Hledání velikonočních vajíček v programech může být koníčkem některých uživatelů či programátorů.

 

Zajímavé skryté informace

Otevřete si nějaký dokument, nebo vytvořte nový a ve spodní liště uvidíte nabídku zobrazující aktuální nástroj. Když na ni normálně kliknete, tak si mlžete zvolit, co se bude zobrazovat. Na výběr je název plátna, název aktuálního nástroje, datum a čas, počet undo kroků nebo barevný mód dokumentu. Pokud však podržíte klávesu ALT (na Macu asi OPTION) a zvolíte znovu tuto nabídku, objeví se vám další – mnohem zábavnější – volby. Chce to trochu experimentovat, kdy pustit klávesu a kdy tlačítko, ale věřím, že to nakonec dokážete.

Skryté velikonoční vajíčko v Adobe Illustrátoru

Na výběr nyní máte:

  •  telefoní číslo na Mordyho (no vlastně je to na technickou podporu Adobe)
  • oči které sledují kurzor myši
  • fáze měsíce
  • počet kliknutí myši od spuštění programu
  • počet prodaných licencí Adobe Illustrátor (no nevím jestli je skutečné, má to 14 cifer)
  • náhodné číslo
  • počet dní do vánoc

Dortík

Věděli jste, že je v Illustrátoru schovaný dort? Jak se k němu dostanete: Poklikejte na libovolný kaligrafický štětec v paletě štětců, aby se vám zobrazilo jeho volby a v něm nastavte úhel na 5 stupňů, Zaoblení na 26 procent a průměr na 56 pt. Jakmile to provedete, objeví se dort! Škoda, že s ním ale nejde kreslit.

Easter Egg v Adobe Illustrátoru

 

Alternativní Splash Screen

Pokud budete držet klávesu ALT a při tom zvolíte nabídku Help / About Illustrator… zobrazí se vám alternativní okno o aplikaci:

Alternativní okno

Víte o nějakých dalších?