Poslední dobou jsou velmi populární ilustrace tvořené z trojúhelníků – Low Poly Art, polygonální grafika (polygon = mnohoúhelník). V podstatě to není nic těžkého a výsledek může být hodně překvapující. Dříve se trojúhelníky v tomto typu ilustrace tvořily ručně, dnes už na ně existuje několik nástrojů, které tvorbu velmi zautomatizují. Místo toho abych dopodrobna popisoval tvrobu takové ilustrace, uvedu jen několik odkazů na zahraniční tutoriály a používané nástroje.

Ptáček z trojúhelníků

Ptáček z trojúhelníků

Typický případ ruční tvorby z dob, kdy ještě nebyly zjednodušující nástroje – s předlohou na pozadí se kreslily trojúhelníky (kde bylo potřeba zachytit více detailů, byly trojúhelníky menší a naopak), které se následně obarvily podle předlohy. Podívejte se také na poslední obrázek tutoriálu, kde je zkombinovaná fotografie a výsledná vektorová ilustrace.

Abstraktní polygonální pozadí

Abstraktní pozadí z trojúhelníků

Iaroslav Lazunov byl snad první, který popisoval tvorbu polygonální grafiky za použití nějakého nástroje – v tomto případě k ní použil online webový nástroj – Triangulátor. V tomto tutoriálu celkem podrobně vysvětlil, jak se tento šikovný nástroj používá. V současnosti je to asi nejlepší aplikace pro ruční (neautomatickou) tvrobu trojúhelníkové grafiky. Autor nástroje dal na web i video, kde ukazuje, jak snadno se s ním pracuje.

Tygr

Tygr - low poly art

Stejný nástroj použil také Chris Spooner při tvorbě tygra (Geometric Low Poly Art). K výslednému obrázku mu kromě Triangulátoru pomohl také Photoshop, ve kterém na konci postupu upravil barvy.

Trianglify

Trianglify

Dalším nástrojem pro generování trojúhelníků je Trianglify – opensource javascriptová knihovna, která umožňuje exportovat výsledek do vektorového .svg formátu. Na uvedeném odkazu si můžete snadno vygenerovat abstraktní pozadí vytvořené z barevných trojúhelníků.

DMesh

DMesh - nástroj pro poloautomatický low poly art

DMesh je další aplikace na převod fotky do low poly vektoru. Tato aplikace ale neběží na webu, musíte si ji stáhnout a nainstalovat. Oproti Triangulátoru nabízí automatický převod – program sám rozpozná důležité kontury a podle toho umísťuje body jednotlivých trojúhelníků (na webu opět najdete přehledný návod v podobě videa). Není nejdokonalejší, ale naštěstí můžete tento převod následně ručně doladit.

Image Triangulator

Image Triangulator

Po vydání článku se objevila tato další aplikace, proto ji dodatečně přidávám. Jedná se o javovou aplikaci, takže si můžete stáhnout verzi pro Windows i Mac. A musím říct, že je z uvedených aplikací asi nejlepší a nejrychlejší. Výsledek si můžete uložit pro pozdější editaci, vyexportovat do PDF formátu a následně doupravit v Illustrátoru.