A je tu první tutoriál na přání! Tento tutoriál na otrhané papírové okraje si vyžádala minulý týden Petra v diskusi pod mou výzvou a tady je moje odpověď:
Jednou z možností, jak nasimulovat otrhaný papír v Adobe illustratoru je nakreslit si křivku a poté na ni (několikrát) aplikovat efekty
a . Ale jednak mi to přijde pracné (docela dlouho trvá, než poštelujete nastavení těchto efektů) a jednak jsou výsledky málo přesvědčivé, tak trochu nerealistické:Mnohem lepší je použít skutečný otrhaný papír – postup je možná ještě trochu náročnější, ale výsledek je mnohonásobně lepší.
Doporučuji poohlédnout se po kvalitním křídovém papíru potištěném jednolitou tmavší barvou – ideální jsou na to papírové reklamy, zadní stránky časopisů a nebo krabice – čím tlustší papír, tím lépe. Sežeňte si raději více takových papírů, ušetříte si čas, neboť si můžete připravit různé trhance (ono to chce taky trochu cvik, hezky roztrhnout papír není jen tak :)). Já v tomto tutoriálu použil reklamu od Adventury.
Pokud máte natrháno, sežeňte si tmavý podklad (látku, papír, desku, cokoliv) a své trhance vyfoťte – důležité je, aby byl kolem trhance co největší kontrast, proto tmavý papír a tmavý podklad:
Ve Photoshopu nebo jiném oblíbeném foto editoru pak ještě upravte trochu barvy (zvyšte kontrast)
A ořízněte na co nejmenší plochu:
Nyní tuto fotku přetáhněte do nového dokumentu v Illustrátoru (já použil schránku – CTR+C ve Photoshopu, CTRL+V v Illustrátoru). Dalším krokem je převod bitmapy na vektor – označte tedy tuto fotku a v horním pruhu vám automaticky naskočí volby převodu na vektor (trasování) – já použil volbu z rozbalovacího tlačítka a poté si ještě upravil hodnoty – hlavně jsem snížil počet barev na tři:
V tomto kroku je důležité si s nastavením trasování trochu pohrát – zvětšete si tu fotku a zapněte si
, ať vidíte, jak to bude vypadat, sledujte také počet kotevních bodů v pravé části dialogu, ať nevytvoříte zbytečně příliš složitý objekt.V okamžiku, kdy jste s nastavením spokojeni je důležité provést ještě rozložení (vlastní převod na vektor) tlačítkem
v horní liště:Tak je v podstatě hotovo, to nejdůležitější – otrhaný okraj je připraven k použití. Doporučuji si takových okrajů udělat více do zásoby, časem pro ně určitě snadno najdete nějaké upotřebení. Výsledek takto vytvořeného vektorového otrhaného okraje pak může vypadat například takto:
Pokud se ptáte, jak jsem toho docílil, tak odpověď je snadná – z předchozího kroku jsem použil jen prostřední bílý okraj, přes něj jsem nakreslil modrý obdélník, od kterého jsem odečetl kopii bílého objektu – tím jsem získal modrý okraj. Spodní je ještě jednodušší – je to jen obdélník, na který jsem aplikoval
a vytvořil tím efekt stínu.Pár dalších ukázek otrhaných okrajů
Nemusíte zůstávat jen u rovného okraje, můžete si stejným postupem nafotit, zvektorizovat a použít třeba i papírovou díru (v ilustraci je použit opět jen bílý okraj trhance, vnitřní plochy jsou objekty s gradientem, stíny jsou udělány pomocí nástroje Jak udělat vektorový stín):
, jak jsem popisoval v tutoriálu
4 komentářů
17. října 2013
petra
Tisíckrát děkuji za vyslyšené přání na tutorial!!!! 🙂
17. října 2013
Petr Václavek
Rádo se stalo, nechť slouží!
28. února 2014
Šimon Chloupek
Zajímavý a originální turoriál!
28. února 2014
Šimon Chloupek
Mám tip k trhání papíru:
Pokud chcete spíše rovný „trh“, trhejte po směru vlákna. Pokud střapatější, nerovnější, thejte napříč. Směr vlákna zjistíte tak, že papír na výšku i na šířku zkusmo ohnete (ale nepřeložíte, aby se vám na něm neutvořila rýha). Rovnoběžně s ohybem, ve kterém to jde snáze, jde i směr vláken a tím směrem bude trh rovnější. Lépe se to pozná u papíru silnějšího.