Z minulé lekce předpokládám, že již máte nainstalovaný program Adobe Illustrator, takže se mu teď podíváme na zoubek.

Po spuštění programu nejspíše uvidíte podobný obrázek:

První spuštění Adobe Illustratoru

Nahoře je nabídka, přímo pod ní je panel s nastavením aktuálního nástroje (a protože nemáte žádný nástroj aktuální, tak je tento panel prázdný), vlevo je panel nástrojů a vpravo nějaké další paletky. Toto prostředí si můžete poupravovat dle vlastních potřeb, ale protože nemáme otevřený žádný dokument, je většina paletek neaktivní. Proto si nejprve otevřeme nový dokument.

Nový dokument

Nový dokument se otevírá klasicky pomocí nabídky menu File/New… případně klávesovou zkratkou CTRL+N:

Dialog pro otevření nového dokumentu

Pro začátek si z nabídky New Document Profile vyberte volbu Web, nic dalšího nastavovat nemusíte, snad jen zkontrolujte, že je nezaškrtnutá volba Align New Object to Pixel Grid (ta by způsobovala zarovnání na pixely, což se využívá spíše ve vyjímečných případech, jinak to dělá spíše neplechu (viz můj článek Odskočení při přesouvání objektů v Illustratoru).

Tak a teď se můžeme vrátit k nastavení a rozložení paletek. Ty si můžete zobrazovat, případně schovávat (všechny jsou v nabídce Window), seskupovat, rozbalovat, minimalizovat, no prostě si s nimi můžete pořádně vyhrát. Povšimněte si také nabídky v pravém horním rohu každé paletky – jedna z jejich položek je zobrazení dalších nastavení paletky!

Až budete s jejich rozmístěním spokojeni, tak vám doporučuji si toto rozložení pracovní plochy uložit pomocí menu Window/Workspace/Save Workspace…. Nebo můžete zkusit také některé z předdefinovaných rozložení – najdete je v nabídce Window/Workspace.

Ještě k těm paletkám – každá z nich má vpravo nahoře malou nenápadnou ikonu obsahující kontextovou nabídku – některé v ní mají spoustu užitečných funkcí, u jiných tato nabídka obsahuje  jen jednu (ale důležitou) položku pro zobrazení dalších možností paletky:

Paletka a její kontextová nabídka

Píšu o tom už teď, hlavně proto, abyste věděli jednak kde paletky najdete a jednak jak v nich zobrazíte další možnosti a nastavení. Jejich umístění není pro vás momentálně moc důležité, doporučuji se k tomuto tématu vrátit až po několika lekcích, kdy budete už sami vědět, které palety nejčastěji používáte a kde je jejich nejlepší poloha.