Programem číslo jedna je bezesporu Adobe Illustrator – pokud to myslíte s vektorovou grafikou opravdu vážně, tak vám nezbude nic jiného, než si tento editor zakoupit. Asi největší konkurent, k kterému utíkají uživatelé Adobe po zrušení krabicové verze jsou produkty firmy Serif: Affinity Designer (náhrada za Adobe Illustrator) a Affinity Photo (náhrada za Photoshop). Na Macu už tyto aplikace fungují několik let, jejich verze pro Windows je už ale také k dispozici (stojí asi 50 dolarů, ale na zkoušku můžete využít i časově omezenou demoverzi zdarma).

Na Apple platformě funguje Adobe Illustrator, ale vznikl i zajímavý freeware, běžící jak na macOS (počítače) tak na iOS (tablety a mobily). Jmenuje se Vectornator a vypadá docela schopně.

V poslední době se také prosazuje webová platforma – vektorový grafický editor přímo v okně vašeho prohlížeče. Nejpokročilejší jsou momentálně online editory Gravit DesignerVectr.

Historicky byl dříve největším konkurentem Corel Draw  a dále následují již méně známé editory, z těch freewarových alternativ bych jmenoval alespoň Zoner CallistoInkscape. Další programy najdete v seznamu na Wikipedii a nebo v tomto přehledu, kde najdete alternativy placené i zdarma: Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky?

Programy pro tvorbu vektorových ilustrací

Na tomto serveru se budu věnovat téměř výhradně vektorové grafice a její tvorbě v programu Adobe Illustrator. Vím, že tento program nepatří mezi nejlevnější, ale je to defacto grafický standard.

Kde a jak si můžete opatřit Adobe Illustrator

  • tak samozřejmě si jej můžete zakoupit u výrobce – poslední krabicová verze, kterou uvolnil k prodeji je CS6 (a dá se stále koupit přímo od Adobe), novější verze se již prodávají pouze v předplatném Creative Cloud – viz dále
  • díky nové verzi distribuce tohoto programu (Adobe Creative Cloud) si jej můžete předplatit třeba jen na několik měsíců – vyjde vás to levněji než krabicová verze a získáte tak kdykoliv nejnovější verzi (první měsíc zdarma, další měsíce za 25 euro včetně DPH).
  • starší verze je možné poměrně výhodně zakoupit například na ebay (Adobe umožňuje převod licence, více se o tom píše na stránkách Adobe: českyanglicky)
  • a konečně je možné si stáhnout demoverzi a měsíc ji zdarma používat (pak se zablokuje) – na vyzkoušení to myslím docela stačí.

Adobe také nabízí učitelské a studentské slevy – pokud patříte do této skupiny, doporučuji se podívat na ceny a podmínky používání, podle jejich stránek to vypadá, že tato verze se neliší od klasické komerční verze (kromě ceny), můžete je používat pro komerční tvorbu a dokonce je můžete používat i po ukončení svých studií, více viz Student and Teacher Edition FAQ 

Jakou verzi potřebujete?

Upřímně řečeno – skoro všechno jde nakreslit i v těch hodně starých verzích programu (CS, CS2, i ve starších). Jde jen o to, jak moc si chcete ulehčit práci, protože za ty roky Adobe na Illustratoru docela zapracovalo a vývojáři přidali a zlepšili řadu nástrojů. Základ ale zůstává stále stejný. Zde uvedené postupy budou předváděny na verzi CS5 (až do odvolání – tedy dokud si nekoupím novější verzi). Jen pro zajímavost – první verze vznikla v roce 1987, v současné době jsme u verze číslo 17!